המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

מכורים לאופיאטים

מדיניות טיפול במכורים לאופיאטים

  

עיקרי המדיניות לטיפול תרופתי ממושך במתדון במכורים לאופיאטים

בהתבסס על המידע המחקרי והרפואי המקומי והבין-לאומי העדכני וקביעת גופים מקצועיים דוגמת איגוד הפסיכיאטרים האמריקאים (APA) המכון הלאומי למצויינות קלינית (NICE) ומינהל שרותי טיפול בהתמכרויות ובריאות הנפש בארצות הברית (SAMHSA) קובע משרד הבריאות:

 • טיפול תרופתי ממושך באמצעות אגוניסט (דוגמת מתדון), או אגוניסט חלקי (דוגמת בופרנורפין בתרופות כגון סובוטקס, סובוקסון) הינה שיטת טיפול יעילה ובטוחה בחולים במחלת ההתמכרות לאופיאטים המעוניינים להפסיק את השימוש באופיאטים, ומצמצמת משמעותית את הנזק הישיר והעקיף הנגרם עקב ההתמכרות.
   
 • למשתתפים בתוכניות טיפול תרופתי ממושך שיעורי התמדה (Retention Rates) גבוהים  יותר מאשר בגישות טיפוליות אחרות.
   
 • יעילות הטיפול מתבטאת בהשגת שליטה על דפוסי צריכת הסם עד להפסקה מוחלטת של השימוש בו, הקטנת הסיכון להידבק ולהדביק במחלות זיהומיות בשל השימוש בהזרקה ובהקטנת נזקי הפשיעה הנילווים לשימוש בסמי רחוב.
   
 • שילוב של טיפול פסיכו-סוציאלי וטיפול שיקומי עם הטיפול התרופתי הוכח מסייע באופן משמעותי להפסקת השימוש באופיאטים וסמי רחוב אחרים ולהינזרות מוחלטת מהם (total abstinence). הטיפול המשולב תורם משמעותית להגדלת יכולת התפקוד של המטופל במעגלי החיים השונים - עבודה, משפחה וחברה, ובכך מאפשר טיפול זה את ההשתקמות של החולים במחלת ההתמכרות ושל בני משפחתם.
   
 • לתהליך טיפול זה נידרשים שנים רבות וחלק מהמטופלים ייזדקקו לתרופה אגוניסטית כל חייהם.
   
 • נדרשת בניית מערך טיפול רב שלבי - דיפרציאלי ושיטתי כך שניתן יהיה להתאים לכל מטופל את סוג הטיפול התרופתי ומינונו ואת סוגי הטיפולים הפסיכוסוציאליים והאינטנסיביות שלהם, בהתאם למצבו.
   
 • ההחלטות בדבר תכני הטיפול ומשכו בכל שלב, צריכות להתבצע במשותף על ידי הצוות הרב מקצועי (הרפואי והפסיכוסוציאלי) ומול המטופל.

 • הבחירה בסוג תרופה (מתדון / סובוטקס / סובוקסון) ובמינון צריכה להיעשות על ידי רופא המרכז וזאת לאחר בדיקה קלינית, בדיקות מעבדה ושיקול פרטני הלוקח בחשבון גורמים כגון ההיסטוריה של התמכרות וחומרתה, המוטיבציה לטיפול כזה או אחר, הערכת יתרונות וסיכונים של כל טיפול, מתוך שיתוף המטופל ובהתאם להתוויות והתוויות הנגד של התרופה. 
   
 • כל מסגרת טיפול מחוייבת בנוסף למתן הטיפול התרופתי והפסיכוסוציאלי גם במתן הדרכה למזעור נזקים ולקידום הבריאות.
   
 • מתדון (Methadone Hydrochloride) ובופרנורפין ( Buprenorphine) במינון פומי (אוראלי) המותאם אישית הן התרופות האגוניסטיות או אגוניסטיות באופן חלקי המומלצות ביותר בישראל, בשלב זה, כאופציה לטיפול תרופתי ממושך בהתמכרות לאופיאטים.
   
 • טיפול תרופתי אגוניסטי במתדון או בופרנורפין לחולים מכורים לאופיאטים יינתן רק במרפאות או במרכזים ממשלתיים, ציבוריים או פרטיים אשר קיבלו רשיון (רפואי או משולב) עפ"י חוק פיקוח על מוסדות למשתמשים בסמים 1993 ותקנותיו. על המרכזים לעמוד בדרישות החוק והתקנות ולהיות נגישים לתחבורה ציבורית ולבעלי מוגבלויות.

 • על מנת לתת מענה טיפולי למתגוררים באזורים המרוחקים ממרכזי הקבע תופעלנה מרפאות ניידות לאזור הגליל המזרחי והעליון, לאזור הגליל המערבי והעליון ולאזור הנגב ואילת. מקומות הטיפול ייקבעו באישור המחלקה לטיפול בהתמכרויות.
   
 • יש חשיבות להרחבת הקשרים ההדדים עם מוסדות רפואה ראשונית (קופות חולים ומרכזים לבריאות הנפש) ובתי חולים כלליים ופסיכיאטרים.

 • יש לחזק את המחקר בתחום השימוש בסמים ובאלכוהול וההתמכרות אליהם, שיטות טיפול חדשות בהתמכרות לחומרים אלה, וכן לעודד חוקרים מתחומי הרפואה, חקר המח והביולוגיה מחד גיסא וחוקרים בתחומי מדעי החברה מאידך גיסא לחקור תחום זה.

מידע נוסף:

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף טיפול ושיקום
מוסדות מורשים לטיפול
גורמים ציבוריים
מכורים לאופיאטים
שיטות טיפול
מסגרות שיקום
סיוע לבני נוער
טיפול בבוגרים צעירים
רשימת מוסדות
מסגרות ייחודיות
פרוייקטים מיוחדים
קורס לרפואת התמכרויות
הרצאות בנושאי התמכרות
מעבדות לזיהוי סמים
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956