המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

גת וחגיגת

האם עלי הגת, המזוהים בעיקר עם עולי תימן הוותיקים, הם יותר מעלי לעיסה תמימים? מתברר שכן. הקאתינון, החומר הפעיל שבהם, משמש מרכיב מרכזי בסם ה"חגיגת" הפופולארי, ויש המשווים את השפעתו לזו של הקוקאין. הגת – ממושבי התימנים לפקודת הסמים המסוכנים

 
מהו גת?
הגת (קאת–Catha edulis) הוא צמח ממשפחת הקלסטריים. צריכתו נעשית על ידי לעיסת עליו ומיצוי החומרים הפעילים בהם. הרכיב הפעיל הדומיננטי בצמח הגת הוא הקאתינון, חומר מקבוצת האלקלואידים, שהם חומרים ממקור צמחי שמשפיעים על פעילות מערכת העצבים המרכזית. גם מורפין וקוקאין נמנים עם חומרים אלה. נוראפדרין וקאתין הם חומרים נוספים שמצויים בגת, אך השפעתם קטנה יותר.
 

מהו חגיגת?
בשנת 2003 הגיעה לפיצוציות בתל אביב אטרקציה מעניינת: ה"חגיגת" – סם, שאז עדיין היה חוקי, ונמכר לכולם "מעל השולחן". לא עבר זמן רב והחגיגת קיבל את הכינוי "סם הפיצוציות". החגיגת משווק בצורת כמוסות שבתוך כל אחת מהן 200 גרם אבקה שבתוכה החומר הפעיל המזוקק קאתינון בנגזרת הסינטטית שלו, מתקאתינון – המרכיב הפעיל העיקרי בחגיגת. את החגיגת צורכים בבליעה, הזרקה או הסנפה. בבליעה ובשתייה מורגשת השפעתו של החומר תוך כ-40 דקות, ובהסנפה בתוך 20 דקות. 

ב-2004, שנה אחת בלבד מרגע שהחל לככב בתרבות הבילוי של צעירי תל אביב, ולאחר שהתברר שמדובר בחומר מסוכן, הוכנסו החומרים הפעילים בחגיגת, קאתינון ומתקאתינון, לפקודת הסמים המסוכנים בישראל, והם חומרים אסורים לשימוש.

 
השפעות החגיגת על הגוף
הקאתינון שבכמוסות החגיגת זהה לאמפטאמין במבנהו ובהשפעותיו. מדובר בחומר שממריץ את הפעילות של מערכת העצבים המרכזית, ולכן גורם להעלאת הדופק, לחץ הדם וקצב הנשימה. החומר יכול לגרום להפרעות בקצב הלב, ואף לשבץ מוחי או לבבי. השימוש בחומר מסוכן ביותר לאנשים בעלי לחץ דם גבוהו לסובלים מהפרעות במערכת הלב.

נגזרת סינטטית של הקאתינון היא המתקאתינון, שגורם גם להזיות, עלייה בחום ודופק מהיר, שאחריו יורד הדופק מתחת לנורמה.שימוש ממושך בחומרים אלה עשוי לגרום לבעיות נפשיות כמו דיכאון, חרדה, פסיכוזות. בדומה לאמפטאמינים ולקוקאין, גם המתקאתינון  גורם בתחילת צריכתו לתחושות נעימות, ומסיבה זו הוא גם ממכר, אולם, לאחר שעוברת ההשפעה האופורית מורגשת תחושת תדיכאון.

זאת ועוד, אותו מנגנון שגורם לתחושות הנעימות, מביא גם להרס אותם התאים שבהם הוא פעל, ולתופעות של מחלת הפרקינסון. 

 
קאתינון וקוקאין - האם ההיסטוריה חוזרת?
במשך דורות רבים לעסו בני השבטים האינדיאנים את עלי הקוקה בנסיבות חברתיות וכדי להפיג עייפות. רק לאחר שבודד החומר הפעיל קוקאין, הוא החל לגרום נזקים עצומים לחברה והשימוש בו התפשט עדכדי כך שכיום רשויות החוק אינן מצליחות למגר את השימוש בחומר המזיק והממכר הזה. חוקרים שבדקו את המתקאתינון מציינים שלמעשה הוא משמש תחליף לקוקאין והשפעתו אף חזקה יותר.

בראשית שנות ה- 90 היו המתקאתינון והאלכוהול החומרים הנפוצים ביותר בשימוש ברוסיה באותה תקופה הגיע המתקאתינון גם לארצות הברית, וכונהCAT, והשימושבו התפשט מאוד, ולכן הוא הוכנס בהליך מזורז לרשימת החומרים שבפיקוח (פקודת הסמיםהאמריקנית) ב- 1992 (ברשימת חומרהI).

קאתינון נמצא בפקודת הסמים גם בארצות הברית, קנדה, בריטניה, צרפת,גרמניה, ספרד, הולנד, דנמרק, הודו וניו זילנד. החומר נמצא ברשימת חומרה I של החומרים הפסיכו-טרופיים שבפיקוח עלפי האמנה לפיקוח על חומרים פסיכו-טרופיים משנת 1971.

בישראל, המותג "חגיגת" ממשיך להתקיים. המעבדה האנליטית של משטרת ישראל זיהתה מגוון של חומרים כימיים באריזות שמכילות קפליות של "חגיגת". חומרים אל המיוצרים במעבדות לא חוקיות, ללא פיקוח כלשהו, והם מסוכנים מאוד לשימוש.

 

גת וחגיגת – מידע נוסף

קישור לסקירה: חוות דעת על עלי גת

 

 

 
 
 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
סמים והשפעותיהם
חומרים פסיכואקטיביים
בדיקות לזיהוי סמים
סמים והשפעותיהם
אלכוהול
מריחואנה וחשיש
נזקי הקנאביס - מחקרים
אקסטזי
גת וחגיגת
קאתינון ומתקאתינון
G.H.B (סם האונס)
קטמין - סם האונס
L.S.D (אסיד)
קוקאין וקראק
פנציקלידין P.C.P
חומרים נדיפים
גז מזגנים - פריאון
גז צחוק - נייטרוז
גז מציתים
מתאמפטאמין
הרואין ואופיאטים
סטרואידים אנבוליים
עישון נרגילה
צמח הדטורה
קראטום
סאלביה דיבינורום
פטריות הזיה
קנבוס סינטטי
סמי פיצוציות
תרופות מרשם
ריטלין, ADHD
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956