המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

עלון אודות האקסטזי

מהו האקסטזי ואיך נוהגים להשתמש בו?

אקסטזי הוא שם רחוב לסם המיוצר באופן סינתטי . השפעתו היא הן כשל חומר מעורר והן כשל חומר הזיוני. האקסטזי מופץ לרוב בטבליות או כמוסות, ובדרך כלל נלקח בבליעה.
יש שמשתמשים בו גם כאבקה שמסניפים אותה. לעתים נדירות מזריקים את האקסטזי.
השפעתו מתחילה בין עשרים לשישים דקות לאחר לקיחתו ונמשכת בין ארבע לשש שעות, ולעתים אף יותר. שמות העגה (סלנג) של האקסטזי נובעים לרוב מהצורות המוטבעות על הטבליות כמו: מיצובישי, דולר, טוויטי וכדומה.

מהו החומר הכימי בתוך האקסטזי?
נוסחתו הכימית של סם האקסטזי היא 3,4 - מתילן די אוקסי מתאמפטמין, או בשמו המקוצר MDMA.
מאחר שהאקסטזי הוא סם סינתטי והוא מיוצר אך ורק בניגוד לחוק במעבדות פיראטיות, אין ביטחון בתכולת החומר הכימי המיוצר ומשווק במעבדות אלו.

אם האקסטזי אכן מכיל MDMA, אזי זהו סם שהשפעתו משלבת תחושות הזיוניות עם השפעות מעוררות. בתהליך הייצור יכולות להופיע תרכובות נוספות כמו MDEA או MDA, וגם להן השפעות דומות על המוח. 
 

האם האקסטזי משפיע על כולם באותו אופן?
בדומה לסמים אחרים, השפעת האקסטזי משתנה לפי הנסיבות שבהן הוא נלקח ולפי מצבו של המשתמש. מצב הרוח בו נלקח הסם, הסביבה החברתית, רמות הריכוז ו"ניקיון" הסם, מצב הבריאות הפיזית והנפשית של המשתמש וכדומה - כל אלה משפיעים על התוצאות. לעתים מספיקה טבלייה אחת כדי להיפגע. לעיתים הפגיעה באה לאחר כמה התנסויות.

האם האקסטזי גורם רק לתחושת אושר?
רבים חושבים כי אקסטזי יוצר אך ורק תחושות אושר, עליזות וקרבה, אך משתמשים מודים כי הסם למעשה מחזק ומקצין את מצב הרוח שבו נמצאו קודם לשימוש. לפיכך השימוש באקסטזי מסוכן במיוחד כאשר המשתמש שרוי במצב רוח דיכאוני. ככל שמצב הרוח קיצוני יותר, כך יש חשש רב יותר לאיבוד שליטה ואיבוד היכולת להתמודד עם המציאות. למי שנמצא במצב נפשי ירוד, הסם מסוכן מאוד.

איך משפיע האקסטזי על המוח?
השימוש באקסטזי גורם למוח נזק, וזה יכול להיות בלתי הפיך. בניסוי בקופים מצאו לאחרונה ששבע שנים לאחר מתן החומר עדיין נותר בעינו הנזק המוחי. לכן יש סבירות גבוהה שגם אצל בני אדם שצורכים אקסטזי בקביעות יהיה הנזק המוחי בלתי-הפיך. השימוש באקסטזי פוגע בנוירונים במוח שמשחררים חומר כימי חשוב לפעולת המוח - סרוטונין, לנוירונים אלו יש תפקיד חשוב וישיר בוויסות התנהגויות שונות, כמו תוקפנות, מצבי רוח, פעילות מינית, שינה, רגישות לכאב. לאחרונה הראו מדענים שאצל משתמשים קבועים באקסטזי (MDMA ) נמצא נזק מוחי הקשור גם לבעיות זיכרון.

לאילו השפעות גופניות גורם האקסטזי?
התכונות המעוררות של הסם גורמות ללחץ דם גבוה ודפק מהיר, הפרעות בקצב הלב והתכווצויות. בעת השימוש נמצא הלב לעתים במצבי לחץ היכולים לגרום התקף לב. כמו כן נצפו מקרים של שטפי דם במוח. שימוש באקסטזי תוך כדי פעילות גופנית מאומצת, כזו הנעשית במסיבות ריקודים, עלול לגרום עלייה מסוכנת בטמפרטורת הגוף (עד למעלה מ- 43 מעלות צלזיוס). זוהי אחת מהשפעותיו המזיקות של האקסטזי על הגוף, והיא קשורה בהרס מנגנון בקרת הטמפרטורה במוח, שהשימוש באקסטזי מוביל אליו. עליית טמפרטורת הגוף וההתייבשות הנלווית אליה יכולות לגרום סיבוכים שונים במערכת זרימת הדם, השפעה על הלב וכדומה. הביטוי לכך יכול להיות בתחושות כמו עוויתות שרירים ודופק לב מואץ עד אבדן הכרה ומוות. ישנם דיווחים מארצות שונות על מקרי מוות במסיבות של צרכני אקסטזי, וסביר להניח שנפגעים שמצאו במסיבות כאלו את מותם הם אלו שהרשו לעצמם להתנסות בחומר מבלי שידעו שבזמן מאמץ פיזי האקסטזי גורם להשפעות גופניות תובעניות מידי לגוף. השפעות נוספות: השימוש באקסטזי גורם התרחבות האישונים, ראייה כפולה, הפרשת ריר או יובש בפה, ירידה בתיאבון, נוקשות בלסתות, בחילה, אי יציבות בקרסוליים.
שימוש באקסטזי יכול לגרום גם לפגיעה בכבד, במערכת הכליות ובשרירים. השפעת כמות מסויימת של סם על אדם המשתמש בו לבד, ברוגע, בביתו, תהיה שונה מהשפעת אותה כמות של סם על אדם הנוטל אותו במסיבת אסיד בתנאי לחץ, רעש ודוחק.

 

האם יכול האקסטזי לפגוע בנשים בהריון או בעובר?
שימוש בסם בזמן הריון עלול לגרום לפגמים ביילוד ולמות העובר. בין התינוקות שנולדו לנשים שהשתמשו בסם בזמן ההריון נמצאו רבים בעלי משקל ירוד ופיגור שכלי. נצפו גם תופעות של שבץ עוברי ומוות פתאומי.

תופעות נפשיות גורם האקסטזי?
האקסטזי יכול לגרום הפרעות נפשיות לא מאוזנות, הכוללות התקפי חרדה, פניקה, דיכאון וחשיבה פרנואידית. השפעת הסם גורמת חוסר שקט, הזיות שמיעה וראייה, תחושת רדיפה, התנתקות מהמציאות ופגיעה בכושר השיפוט. לעתים מביא הסם בעקבותיו עלייה קיצונית בערנות, אופוריה ופרצי אנרגיה גופנית ונפשית. השימוש בחומר מעורר תחושת קרבה פתאומית גדולה בין אנשים.
עם חלוף 24 שעות עד חודשים אחדים ממועד השימוש, המשתמש חש קהות חושים, דיכאון, חרדה, כעס, רגזנות, עוינות ועייפות. שימוש רצוף מותיר במשתמש תופעות של דיכאון והפרעות בזיכרון. תופעת לוואי נוספת אצל המשתמשים באקסטזי היא רגישות יתר לזיהומים, וזו באה לידי ביטוי במצבים קבועים של כאבי גרון והצטננות.

האם האקסטזי ממכר?
ככלל, האקסטזי אינו ממכר מבחינה גופנית, אך הוא גורם התמכרות נפשית, וזו קשה לטיפול לא פחות מהתמכרות גופנית: משתמשים בסם רוצים לחזור ולחוות שוב ושוב את השפעתו וחרדים מתחושות לא-נעימות שהימנעות משימוש עלולה להביא בעקבותיה. תכונה זו הופכת גם שימוש חד-פעמי למסוכן. דווח כבר מקרים של התמכרויות בעיקר כאשר השתמשו בחומר כתרופה לארוע טראומטי או בשימוש ממושך.

מה הקשר בין מסיבת אסיד-טרנס לאקסטזי?
מסיבות האסיד-טרנס קיימות כבר מספר שנים בארץ. במסיבות אלו (הנערכות במועדונים ובחיק הטבע) מתקבצים אנשים הרוצים לרקוד, להשתולל לחוות בקבוצה בין השאר את השפעת האסיד, האקסטזי ועוד סמים רבים אחרים. מה שאינם יודעים הוא שאירוע כזה מסוכן יותר מנטילת הסם בפרטיות. במסיבות שורר דוחק רב, והמשתתפים רוקדים ומשתוללים זמן ממושך, עקב כך לחץ הדם וחום הגוף שלהם עולים. לתנאים הפיזיים האלה מצטרפות ההשפעות הכימיות של הסמים למיניהם (בעיקר אקסטזי, LSD וחשיש) ונוצר מצב הקרוי רעילות מצטברת. לדעת החוקרים, תופעה זו היא אחד הגורמים למקרי מוות שנרשמו עקב שימוש באקסטזי במסיבות האסיד.
המשתמש באקסטזי במסיבה גורם לעלייה קיצונית בחום גופו (היפרטרמיה), להזעה מרובה ולהתייבשות, המלווים בכשל של מערכות דם-לב ופגיעה בכליות. כדי למנוע נזקים אלו, אנשים מצננים את עצמם, אולם אף על פי ששתיית מים חיונית, מי ששותה בהגזמה יכול לגרום לעצמו נזק כלייתי נוסף. השתייה צריכה להיות מאוזנת, אך לרוקד אין כלים מספיקים לדעת כיצד לטפל בעצמו כדי להימנע מהתייבשות או מעודף מים במקרים הקיצוניים.
להערכת המשטרה, השימוש במגוון סמים משך כל שעות המסיבה הרבות והעייפות המצטברת גרמו בארץ בשנים האחרונות לא מעט תאונות דרכים קטלניות בקרב הצעירים. המשטרה העלתה את מסיבות האסיד-טרנס למקום גבוה ברשימת הנושאים שהיא מטפלת בהם, ופירושו של דבר הוא שהיא מקצה יותר משאבים וכוח - אדם למעקב, חקירה ומעצרים.

מהם התגובות העיקריות ותופעות הלוואי האפשריות לאקסטזי?

 bul3_3 תחושת קרבה לאחרים
 bul3_3 תחושת אופוריה.
 bul3_3 התרגשות יתר.
 bul3_3 דפיקות לב מואצות. 
 bul3_3 התייבשות.
 bul3_3 נקישות שיניים. 
 bul3_3 לסתות תפוסות. 
 bul3_3 ירידה בתיאבון. 
 bul3_3 בחילה. 
 bul3_3 נדודי שינה. 
 bul3_3 תחושה של יובש בפה ובגרון.

 

במינונים גבוהים:
התקפי חרדה, התכווצויות, התעלפויות.

ממצאים חדשים:
הפרעות בזיכרון חזותי ומילולי, חוסר יכולת להתנסחות מילולית, ירידה בכושר הריכוז.

הרשימה אינה מלאה!
לא כל אחד מרגיש את אותן תופעות לוואי. התופעות שונות מאדם לאדם וממצב למצב.

התנסות ב- MDMA מסוכנת ביותר לסובלים מבעיות לב, לחץ דם גבוה, גלאוקומה, אפילפסיה, מצב פיזי ירוד ובעיות נפשיות.

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
חומרי הסברה
גלויות הסברה
מידע והסברה בערבית
עלון אודות האקסטזי
עלון אודות המריחואנה
עלון להורים
עלון במקומות עבודה
עלון ליוצאים לדרום אמריקה
עלון ליוצאים למזרח הרחוק
עלוני הסברה
כל מורה הוא מחנך
מסעי הסברה ברדיו
שלטי חוצות
קמפיינים
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956