המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

עלון ליוצאים לדרום אמריקה

מי זה פדרו?
מי הם החברים שלו? ואיפה מוצאים אותם?

פדרו, הידוע יותר בשמו המלא סן – פדרו, הוא סם הזיה המופק ממיץ של זן קקטוס מסוים הגדל בדרום אמריקה. השפעותיו של סן – פדרו הן בלתי צפויות.

הסם עלול לגרום להתקפי שכחה, פרנויה, פלשבקים, אובדן מימד הזמן וכן לנזקיםנפשיים וגופניים ( גם בעקבות שימוש חד פעמי ).

סן – פדרו הוא רק אחד מסוגים שונים של סמי הזיה מסוכנים הנמצאים בכל רחבי היבשת.

עשרות צעירים וצעירות מישראל נאלצו לקטוע את טיול החלומות שלהם בדרום אמריקה בגלל שהפך לסיוט, והכל כמובן "בזכות" פדרו וחבריו.

"במיאמי, לפני החזרה לארץ, הוא השתגע לי. לא הצליח לחבר משפטים, ערבב דברים מפה ומשם. אם פנית אליו, זה היה כאילו הערת אותו מחלום"
יש לזה טעם של גיהנום, מגעיל, מאוד מר, וזה גורם לך רצון להקיא. בהתחלה אתה מרגיש את ההשפעה תוך חצי שעה, הגוף שלך נעשה רפוי, אח"כ אתה מתחיל להזות...
... אבל יש כאלה שזה עובד עליהם קשה, אז הם מתחרפנים. הם גם יכולים לראות דברים קשים מהחיים שלהם, חרדות הכל מוקצן יותר. זה יכול להמשך עד עשר שעות, אתה כאילו רואה את החיים שלך מלמעלה. אחרי איזה זמן שעובר, באים לך פלשבקים מהשפעת הסם. כשאתה חוזר לארץ אחרי סן - פדרו, קשה לך לתקשר עם אנשים... ידיעות אחרונות, מוסף שישי, 23.8.96.
 
הטרק של הישראלים שהכירו את פדרו ...
כן, כן. לאורך הטרק תפגשו כמה גיבורים שניסו את פדרו וחבריו. גם הם, בדיוק כמוכם, הגיעו לדרום אמריקה כדי לטייל רחוק עד כמה שאפשר מהבית, להתפרק בלי חשבון ולנסות... הכל. והפיתוי הוא גדול. הם יספרו לכם על החוויה המדהימה שהייתה להם וימליצו לכם על פדרו בחום. הם לא יספרו לכם על כל אלה שניסו את פדרו וחבריו וסובלים מהזיות וסיוטים עד היום. והם עדיין לא יודעים, אבל ה"חוויה" הזאת, שקנו בזול, עומדת לעלות להם ביוקר. כי מי שיצא מסע המסוכן עם הפדרו, אף פעם לא יודע מתי הוא יסתיים. אחרי שהטיול ייגמר ויתחילו "החיים האמיתיים" בארץ, בעבודה, בלימודים... הם יופיעו פתאום: הבזקי סיוטים, "פלשבקים" של הזיות שלא מרפות מהמוח ומובילות לא פעם להתקפי פרנויה קשים. ומי שחווה אותם יאמר לך בעצמו, שהוא אף פעם לא חלם להישאר עם "זכרונות" כאלה מדרום אמריקה...
ולפדרו יש חברים מפוקפקים אחרים, כמו צמח הקוקה הנפוץ באזור שממנו מפיקים את הקוקאין ( בין היתר ע"י טבילת העלים בנפט וערבובם עם אצטון ). הקוקאין שנחשב סם מעורר, עלול לגרום להתמכרות ולתופעות של התקפי אלימות, ואפילו להתפרצויות בלתי נשלטות. בארצות דרום אמריקה החזקה של סמים וסחר בהם אסורים על פי החוק. בבוליביה, למשל, העונש על סחר בסמים יכול להגיע ל- 25 שנות מאסר וקנס כספי גבוה.
 

גם אצלנו בארץ יש אנשים שהכירו את פדרו
מידי פעם קוראים על זה בעיתונים או רואים את זה בטלוויזיה, אבל עד שלא חווים את זה באופן אישי, אי אפשר לדעת עד כמה עמוקים הכאב, הזעם והבושה על פניהם של הורים שהוטסו במיוחד כדי להחזיר את בנם ה"גמור". הכאב של אמא ואבא, של אח ואחות, חבר וחברה... אנשים שנפרדו ממנו כשיצא עם חיוך לראות את העולם וחזר לגמרי "מחוק". צמח. זומבי. שוכב על המיטה בבית, בגהה או באברבאנל ובוהה בתקרה. תאמינו לנו. מניסיון. זה יכול לקרות לחבר'ה כמוני וכמוך. אנשים טובים שפשוט שכחו לרגע עד כמה הם אוהבים את החיים.

 

בעצם... מי צריך פדרו?
כל מה שנותר לנו לומר לכם עכשיו הוא: תהנו, תעשו חיים ושיהיה לכם סבבה. אחרי הכל, לא נסענו לדרום אמריקה בשביל לנגן בכינור... זה הזמן להשתחרר, לחגוג בקרנבל של ריו, לצלול לעולם אחר בריפים של גלפנוס ולטפס לפסגת העולם בהרים של מאצ'ו – פיצ'ו. החופש הזה הוא החופש שלכם החופש הזה הוא נכס יקר. אל תתנו לפדרו וחבריו להרוס אותו.

 

קוראים לו קישקשתא
מאת: אלון הדר

הסן - פדרו, סם הזייתי המופק מעלי קקטוס שמטיס אותך לטריפ של עשרות שעות. הנזקים: התעלפויות , אובדן שליטה, לפעמים עד לאשפוז פסיכיאטרי. שגרירות ישראל בלחץ.

... הכל התערבב אצלי כמו סלט. לא הייתי כל - כך צלולה. חשבתי המון, בקצב מהיר. היו לי פחדים שלא אצא מזה. הטריפ ארוך מאוד, הייתי חסרת שליטה. אני לא חושבת שאקח משהו בזמן הקרוב, בטח לא עוד פעם סן - פדרו, הספיק לי...

מתוך דו"ח של מטייל על ידידה משתמשת: כמו כולם גם היא שקעה בחיים המשעממים של הארץ. עבודה, לימודים. ואז יום אחד, פתאום הזיות פרועות, התעלפויות. היא התאשפזה בבית חולים לחולי נפש, שהתה שם עד ארבעה חודשים....

כל העיר, 18.7.97

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
חומרי הסברה
גלויות הסברה
מידע והסברה בערבית
עלון אודות האקסטזי
עלון אודות המריחואנה
עלון להורים
עלון במקומות עבודה
עלון ליוצאים לדרום אמריקה
עלון ליוצאים למזרח הרחוק
עלוני הסברה
כל מורה הוא מחנך
מסעי הסברה ברדיו
שלטי חוצות
קמפיינים
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956