המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

עלון ליוצאים למזרח הרחוק

מהי "פטריית הקסם" (Magic Mashroom)?

Magic Mashroom (פטריית הקסם) היא פטריית הזיה קטלנית הגדלה ברחבי המזרח הרחוק וגם בדרום אמריקה. ישראלים רבים חושבים ששום נזק לא ייגרם להם מטעימה חד פעמית של הפטרייה. במיוחד, אם יש איתם עוד חבר או עוד חברה שדואגים ש"לא יעשו שטויות". לא רק שהם טועים טעות מרה, הם מוכיחים עד כמה הבורות שלהם בנושא עצומה: כבר דווחו מקרים טעימה אחת מן הפטרייה גרמה לנזק. מצב רוח מרומם יכול להתבטא פתאום בהזיה קשה, בהתקף חרדה, פרנויה, תוקפנות בלתי מוסברת או – לחלופין – בהתכנסות עצמית ובניתוק מהסביבה. התגובה לסם המצוי בפטרייה הינה אינדבידואלית.

אצל חלק מהטועמים עלול "הקסם" המפוקפק לגרום לפסיכוזות קשות ולמחלות נפש, זמן רב אחרי חזרתם ארצה... פתאום אחרי הטיול ובלי שום התראה מוקדמת, אתה נתקף בהבזקי הזיות , מעין "פלשבקים" הזהים לעתים בעוצמתם לאלה שנגרמו בעת האכילה. תדעו שטריפ שהיה רע עלול  לחזור בנסיבות אחרות, ובמיוחד במצבי מצוקה, כטריפ מפחיד מאוד. תגידו אתם, על כמה אנשים כאלה שמעתם? כאלה שהפכו פתאום ל"זומבי" מנותק, שהוטסו בדחיפות לארץ לקבלת טיפול רפואי, שהטיול שלהם במזרח הרחוק נגמר במחלקה סגורה? הכל בגלל שטעמו אומלט עם "פטריות קסם" או חצי טבליית אקסטזי או שפיץ (רבע) טריפ ל.ס.ד... יש עשרות סיפורים עם אלה ש"להם זה קרה". על אלה שחטפו את "הפליפ" ועד היום הם רואים "סרטים" שלא עוזבים אותם. זה יכול, באותה מידה בדיוק, לקרות גם לכם. סמים הם עסק מסוכן בכל מקום בעולם, אבל במזרח זהו עסק מסוכן במיוחד.

נזקי גואה: ביקור ראשון בכפר השרוטים, כפר שיקום ישראלי יחיד מסוגו בעולם לתרמילאים שנפגעו נפשית.
מאת: מרדכי חיימוביץ', כתב מעריב
מטופלת: "הטריפ נתפס לי חזק מאוד. כל המשברים עלו, ואז חברה שלי נכנסה לחדר, נכנסתי בה בכל הכוח, לא חשבתי על כלום, חנקתי אותה עד שנהיו לה סימנים כחולים על הצוואר. אם לא היו מפרידים ביננו הייתי הורגת אותה"... (מעריב, סופשבוע, 2001)
 
הרבה ישראלים הכירו את הסמים דרך המדריך החביב או נהג הטוק טוק:
"בוקר בהיר אחד", כמו שאומרים, מציעים לך הנהג, המדריך או הזקנה החביבה מהמסעדה המקומית לקנות "חומר משובח". והרי זה פלא – מספר שעות בלבד אחרי שקנית את החומר, המשטרה המקומית פושטת עליך. מסתבר שהמדריך החביב לא היה כל כך חביב – בנוסף לכסף שהרוויח ממך על החומר, הוא מקבל תגמול מכובד מהמשטרה על שהסגיר אותך, "הפושע", לידי החוק. ואז מתחיל הסיוט האמיתי. ברוב מדינות המזרח קובע החוק כי: "כל המחזיק בסם – דינו כסוחר סמים". בהודו למשל, מי שנתפס שברשותו מעל 5 גרם חשיש מואשם "בסחר בסמים". העונש על כך נע בין 10 ל- 20 שנות מאסר בכלא וקנס כספי גבוה. מהרגע שנעצרת ועד שתגיע לשופט יעברו בדרך כלל ימים ארוכים בבית מעצר דחוס, צפוף ושורץ מחלות. בתאילנד העונשים חמורים ביותר לגבי שימוש וסחר בסמים. העונש על החזקת מריחואנה "לשימוש עצמי", למשל, יכול להגיע עד ל- 5 שנות מאסר. העונשים על סחר בסמים נעים בין 25 עד 100 שנים בכלא, או אפילו עונש מוות.
 

שתי צעירות נעצרו עם 2.5 קילו גראס,
מאת: עמיר בן דוד, כתב "ידיעות אחרונות"
הישראליות נעצרו בדרכם ממנאלי שבצפון הודו לבירה ניו-דלהי, והגראס נתפס בתוך כיס פנימי בתיק שנשאו עימן. הישראליות ניסו לברר מה העונש הצפוי להן, וביקשו כי ימליצו להן על עורך דין טוב. כששמעו שהדבר עלול לעלות כסף רב ויתרו השתיים על הרעיון, וביקשו שלא יודיעו להוריהן על המעצר. במברק למשרד החוץ בירושלים כותבת הקונסולית כי צפוי להן מעצר ארוך... (ידיעות אחרונות, יוני 2001)

 

הטרק של הישראלים שהכירו את הצ'ארס (חשיש) או הגאנג'ה (מריחואנה)...
אם אתם עדיין ספקנים, אולי כדאי שתצאו ל"טרק מיוחד" – מסלול ישראלי עגום המשתרע לכל אורך המזרח הרחוק. שם תוכלו למצוא תרמילאים ישראלים הפזורים, בבתי המעצר במנדי, בבתי כלא בבנקוק ובצינוקים של גואה וגם במקומות נוספים. תשאלו אותם אם זה היה שווה את זה: להנמק בתא קטן ומנותק מהעולם החיצון, להפסיד את החברים, להפסיד את המשפחה, להפסיד את העתיד... נכון, תחושת החופש במזרח היא עצומה ומשכרת. הפיתוי לנסות, לגעת, לטעום – הוא גדול, והוא גם תובע קורבנות רבים. טריפים, אקסטזי, הרואין, אופיום ותערובות קטלניות של סמים שונים מצויים בשפע. המחיר זול, הסמים זמינים, "הכל מותר"... עד שמסתבכים. ואז, מתחילים לשלם – ביוקר. רק אז מגלים ש"החומר המשובח" ההוא שמכרו לכם, היה חומר אחר לגמרי, טבול בחומרים כימיים מסוכנים ולעיתים גם רעילים ממש. אז תגידו אתם: זה שווה?

בעצם... מי צריך את זה?
כל מה שנותר לנו לומר לכם עכשיו הוא: תהנו, תעשו חיים ושיהיה לכם בסבבה. זה הזמן להשתחרר, לנקות את הראש, למצוא אהבה בשקיעה המדהימה של חופי קופנאן, לצלול לעולם אחר בריפים של סידני ולטפס לפסגות העולם בהרי ההימליה. החופש הזה הוא החופש שלכם. החופש הזה הוא נכס יקר. אל תתנו לפטרייה ושכמותה להרוס לכם אותו.

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
חומרי הסברה
גלויות הסברה
מידע והסברה בערבית
עלון אודות האקסטזי
עלון אודות המריחואנה
עלון להורים
עלון במקומות עבודה
עלון ליוצאים לדרום אמריקה
עלון ליוצאים למזרח הרחוק
עלוני הסברה
כל מורה הוא מחנך
מסעי הסברה ברדיו
שלטי חוצות
קמפיינים
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956