המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

המדריך המהיר – שו"ת על מריחואנה

המדריך המהיר – שו"ת על מריחואנה
מה גורם להרגשת ה- HIGH?
האם המריחואנה משפיעה על כולם באותו אופן?
האם המריחואנה משפיעה על המוח?
האם יש למריחואנה השפעה לטווח הארוך?
האם המריחואנה ממכרת?
תשובות לשאלות שונות הקשורות במריחואנה ובטח יעניינו אתכם:
המדריך המהיר – שו"ת על אקסטזי (MDMA)
האם האקסטזי משפיע על כולם באותו אופן?
מהו החומר הכימי בתוך האקסטזי?
מהו האקסטזי ואיך נוהגים להשתמש בו?
האם האקסטזי גורם רק לתחושת אושר?
איך משפיע האקסטזי על המוח?
לאילו השפעות גופניות גורם האקסטזי?
האם יכול האקסטזי לפגוע בנשים בהריון או בעובר?
לאילו תופעות נפשיות גורם האקסטזי?
האם האקסטזי ממכר?
מה הקשר בין מסיבת אסיד-טרנס לאקסטזי?
מהם התגובות העיקריות ותופעות הלוואי האפשריות לאקסטזי?
שאלות נוספות?

המדריך המהיר – שו"ת על מריחואנה

ממה מפיקים מריחואנה ומה ההבדל בינה לבין חשיש?

מריחואנה עשויה מתערובת מיובשת של תפרחת הפרחים הנקביים בצמח הקנאביס. מריחואנה באיכות נמוכה עשויה גם מתערובת מיובשת וקצוצה של העלים והגבעולים. לכאורה מדובר בצרור עלים מיובשים בצבע ירוק, חום או אפור, אך למעשה מדובר בתוצר שהשפעתו ידועה והוכחה מדעית. שמה המדעי של התערובת הוא קנאביס סאטיבה. מריחואנה וחשיש, שני התוצרים העיקריים מצמח הקנאביס, נבדלים זה מזה בריכוז הרכיב הפעיל בהם. החשיש מרוכז מהמריחואנה בערך פי שלושה.

 

מהם הכינויים הנפוצים של החומר?

בארצות הברית יש לחומר יותר מ-200 כינויים, כל עיר או סביבת מגורים וכינוייה. כמה מהשמות הנפוצים ביותר בישראל הם גראס, ג'וינט, כיף, קסֵסָה, ג'אנג'ה וצינגלה.

 

מהו החומר הפעיל במריחואנה?

במריחואנה יש כ-400 חומרים כימיים, ומעט מאוד ידוע עליהם ובעיקר על השפעותיהם השליליות. חלקם עלולים לגרום סרטן ריאות ואחד מהם – טטראהידרוקנאבינול (THC) – הוא הרכיב הפעיל העיקרי במריחואנה.

 

כיצד המריחואנה נצרכת?

דרך השימוש הנפוצה ביותר במריחואנה היא עישון התפרחת המיובשת של צמח הקנאביס לאחר שגולגלה בסיגריה (ג'וינט) או בבאנג (מקטרת מים, לעתים מאולתרת). גם שתיית חליטה של עלי הצמח ותפרחתו או אכילת מזון שבתוכו חלקים מהצמח וכן עישון סיגרים שמולאו בחומר לאחר שתוכנם המקורי רוקן הם בעלי השפעה חזקה.

 

 

מהן ההשפעות הנפוצות ביותר של החומר?

האמת לגבי השפעת המריחואנה היא מתעתעת (מוליכה שולל): מיד לאחר צריכת החומר ולזמן קצר מרגישים זחיחות המזוהה עם או תחושות נעימות. כלומר, בהתחלה מרגישים ב-high, במנגנון שמתחיל ב-THC, החומר הפעיל במריחואנה, הגורם לתאי המוח לשחרר את החומר הכימי דופמין (מוליך עצבי). אבל עד מהרה התחושה הזאת מתפוגגת ומתחלפת בהשפעות שחשוב לזכור:

התמכרות: ההתמכרות היא השפעה מתעתעת, משום שהיא מורגשת רק לאחר ההתמכרות. ברגע שהמוליך העצבי דופמין מתחיל לזרום במוח, המשתמש מרגיש דחף לצרוך מריחואנה שוב ושוב. השימוש החוזר גורם להתמכרות, וההתמכרות היא מחלה.

איבוד הקואורדינציה: השפעת החומר על המוח משבשת את הפעילות המתואמת של תנועות השרירים בגוף. לדוגמה, שחקן כדורגל שצרך מריחואנה לפני המשחק יאבד את כישוריו לגמרי, וכדור פשוט שייבעט לעברו יתחכך ברגל שלו וימצא את דרכו מחוץ למגרש במקום להיבעט בבעיטה מדויקת וקלילה אל עבר השער.

שִכחה וקשיי למידה: השימוש במריחואנה גורם לשכחה של פרטים הכי פשוטים. תלמידים שצורכים מריחואנה חווים הידרדרות מהירה בהישגים בלימודים.

אובדן כושר הנהיגה: קואורדינציה לקויה, תגובה איטית, שכחה וחולמנות – כל אלה יחד עלולות לגרום למי שנוהג בהשפעת החומר להיקלע לתאונת דרכים.

התקפי חרדה ופאניקה: גם תופעות קשות אלה עלולות להיגרם מצריכת מריחואנה, ככל שצריכת הסם גוברת.

 

 

כיצד משפיע החומר הפעיל במריחואנה (THC) על תפקודי המוח?

שיבוש התקשורת התקינה בין תאי העצב במוח: החומר THC מגיע למוח ונקשר לתאי עצב המכילים קולטנים לקנאבינואידים. האזורים במוח שמצויים בהם ריכוזים גבוהים של קולטנים לקנאבינואידים הם: ההיפוקמפוס, המוח הקטן (מוחון, סרבלום), הגנגליונים הבזאליים וקליפת המוח. החומר המצוי במריחואנה מתערב באזורים קריטיים אלה לתפקודי המוח ופוגע בפעולת התקשורת התקינה בין תאי העצב.

קשיי למידה וזכירה: ההיפוקמפוס במוח אחראי על כמה סוגים של למידה וזכירה. התערבות ה-THC, המרכיב הפעיל במריחואנה, בתפקוד ההיפוקמפוס עלולה לגרום איבוד של הזיכרון לזמן ממושך.

בניסויים נמצא ששימוש ב-THC בכמויות גדולות, בתדירות גבוהה ולמשך תקופה ארוכה עלול לגרום הרס של תאי העצב בהיפוקמפוס.

שיבוש בתפקודי הנהיגה: נהיגה לאחר עישון מריחואנה היא מסוכנת. THC משפיע על תפקודי המוח הקטן, שהוא חלק במוח האחראי על מרבית יכולת השמירה על שיווי המשקל, האיזון והקואורדינציה.

שיבוש בתפקוד המוטורי: בעקבות שיבוש התפקוד של המוח הקטן כל בעיטה בכדור במשחק כדורגל או קליעת הכדור לסל הופכות למשימות קשות לביצוע.

שיבוש בוויסות התנועתיות: הגנגליונים הבזאליים במוח מעורבים בוויסות התנועתיות. THCפוגם גם בפעילות זו. מחקרים מראים כי לנוהגים לאחר שימוש במריחואנה תגובות איטיות לקולות ולמראות, כושר שיפוט לקוי וכן קשיים בהבחנה בתמרורים ובציות להם.

באחד המחקרים בקרב 150 נהגים שביצעו עברות תנועה נמצא כי 33 נהגו בהשפעת מריחואנה. במחקר שנערך בקנדה נמצא כי 19.5% מהנהגים שנהרגו או נפצעו קשה בתאונות דרכים נהגו בהשפעת מריחואנה כשאירעה התאונה.

 

האם יש קשר בין עישון מריחואנה לבין מחלות סופניות?

מחקרים הוכיחו קשר בין עישון מריחואנה לבין הגברת הסיכון להתקף לב. עישון מריחואנה עלול לגרום סרטן ריאות, משום שבעשן ששואפים לריאות יש חומרים מסרטנים. מעשני מריחואנה נוהגים לשאוף שאיפות עמוקות יותר ממעשני הטבק ולהחזיק את העשן זמן ממושך יותר בריאות. כך נכנס עשן רב יותר לריאות, וגדל הסיכון לסרטן ריאות.

 

מהו קנאביס רפואי?

הקנאביס משמש במינונים מפוקחים גם ברפואה. האישור לשימוש בקנאביס לצרכים רפואיים בלבד ניתן לאחר שהוכח כי המרכיב הפעיל העיקרי במריחואנה (THC) מסייע במגוון בעיות בריאות: טבליות נוגדות הקאה עבור חולי סרטן בתקופת הטיפולים הכימותרפיים, או תכשיר להגברת התיאבון עבור חולי איידס תשושים הם רק שניים מהשימושים. חוקרים ממשיכים לבדוק שימושים רפואיים נוספים של הקנבינואידים.

עם זאת, כמובן, אין לסמוך על עישון מריחואנה לצרכים רפואיים משום שההשפעות השליליות של עישון החומר על הריאות מבטלות את ההסתייעות המסוימת שעשויה לצמוח משימוש בקנאביס בקרב חולים.

 

סטטיסטיקה ישראלית

כמה אחוזים מהמתבגרים בישראל צורכים סמי קנאביס (חשיש ומריחואנה)?

במחקר משנת 2005, נמצא כי  5.8% מהמתבגרים הלומדים (בני 12-18) השתמשו במריחואנה או בחשיש. 
בקרב מתבגרים שאינם לומדים בבתי ספר או לומדים באופן חלקי (נוער מנותק) נמצא נתון גבוה כמעט פי 3 (16.6%), אם כי מדובר בשיפור של עשרות אחוזים ביחס לנתון מסקר מקביל שנערך ב-1998, אז נמצא כי 28% מהנוער שאינו לומד מעשן מריחואנה.

לפי נתוני סקר הרשות למלחמה בסמים מאוגוסט 2007, בקרב מתבגרים שהם או הוריהם עלו מחבר המדינות נמצא כי 23% מהלומדים ו-38% מהלא-לומדים צרכו סמי קנאביס בשנה האחרונה. כ-5% מהלומדים לעומת 7% מהלא-לומדים במגזר הערבי צרכו סמים אלה וכ-4% במגזר הדרוזי – הן בקרב הלומדים והן בקרב הלא-לומדים.

 

 

למידע נוסף:

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף הדרכות ומידע
מידע לבני נוער
חוברת לתנועות הנוער
מידע להורים
מידע לאנשי מקצוע
רשימת מכורים נקיים
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956