המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

המדריך המהיר – שו"ת על אקסטזי (MDMA)

המדריך המהיר – שו"ת על מריחואנה
מה גורם להרגשת ה- HIGH?
האם המריחואנה משפיעה על כולם באותו אופן?
האם המריחואנה משפיעה על המוח?
האם יש למריחואנה השפעה לטווח הארוך?
האם המריחואנה ממכרת?
תשובות לשאלות שונות הקשורות במריחואנה ובטח יעניינו אתכם:
המדריך המהיר – שו"ת על אקסטזי (MDMA)
האם האקסטזי משפיע על כולם באותו אופן?
מהו החומר הכימי בתוך האקסטזי?
מהו האקסטזי ואיך נוהגים להשתמש בו?
האם האקסטזי גורם רק לתחושת אושר?
איך משפיע האקסטזי על המוח?
לאילו השפעות גופניות גורם האקסטזי?
האם יכול האקסטזי לפגוע בנשים בהריון או בעובר?
לאילו תופעות נפשיות גורם האקסטזי?
האם האקסטזי ממכר?
מה הקשר בין מסיבת אסיד-טרנס לאקסטזי?
מהם התגובות העיקריות ותופעות הלוואי האפשריות לאקסטזי?
שאלות נוספות?

המדריך המהיר – שו"ת על אקסטזי (MDMA)

 

מהו החומר הנקרא אקסטזי?

אקסטזי הוא סם בלתי חוקי שהשפעותיו דומות להשפעותיהם של סמי הזיה וסמים ממריצים. השם המדעי של אקסטזי הוא MDMA

אקסטזי נפוץ בשימוש בעיקר בקרב המבלים במסיבות טראנס עד אור הבוקר, ולכן הוא מכונה 'סם מועדונים'.

MDMA הוא חומר כימי המיוצר במעבדות בלתי חוקיות, הממוקמות במקומות מסתור ולפיכך אינן נתונות בפיקוח רפואי כלשהו. מדובר בחומר סינתטי, שאינו מן הצומח כמו מריחואנה או חשיש. בדרך כלל מוסיפים לו חומרים כגון קפאין, אמפטמינים ולעתים גם סמים אחרים, דוגמת קוקאין. למעשה, וכפי שקורה במקרים רבים, יצרני האקסטזי יכולים להוסיף לאקסטזי חומרים לפי ראות עיניהם, וחומרים אלה עלולים להיות ירודים, ובעיקר מסוכנים לבריאות. אם כי השימוש המתמשך באקסטזי הוא כשלעצמו כרוך קשים בנזקים בתחום החברתי, ההתנהגותי והבריאותי.

 

מהם שמות הרחוב הנפוצים של החומר?

E, אקסטה, אקסטות, סם האהבה, אקסטזי, גלגל ועוד.

 

מהן דרכי השימוש באקסטזי?

בדרך כלל נצרך הסם בטבליות או בכמוסות לבליעה, המתאפיינות בצבעים או בצורות שמוטבעות עליהן.

 

האם MDMA הוא חומר ממכר?

למרות תופעות הלוואי הקשות, צרכני הסם ממשיכים להשתמש בו. הסיבה לכך היא

ש-MDMA הוא סם ממכר, כמו סמים ממריצים אחרים. אין אפשרות לדעת כמה פעמים אדם מסוים יכול להשתמש בסם בלי להתמכר אליו או מי עלול להתמכר לסמים יותר מהאחרים. רגישותו של אדם להתמכרות תלויה במבנה הגנטי שלו, בסביבה שגדל בה ובמבחר גורמים נוספים.

 

מהן ההשפעות העיקריות של הסם?

ממצאי מחקרים מראים ששימוש בסמי מועדונים עלול לגרום בעיות בריאות ניכרות, ובמקרים נדירים אף מוות. רבים מהמשתמשים בסמים נוטלים יותר מסוג אחד של סם, ושותים גם אלכוהול, דבר שעלול להגדיל את הנזק.

אצל מרבית המשתמשים נמשכת ההשפעה של שימוש יחיד באקסטזי 6-3 שעות. השפעת האקסטזי מתחילה כ-15 דקות לאחר בליעת החומר, עם חדירתו לזרם הדם והגעתו למוח. שיא ההשפעה הוא כ-45 דקות לאחר מכן, ואז מתחילה השפעתו להתפוגג. גם אם המשתמש בלע כדור אחד בלבד, הוא עלול להרגיש את תופעות הלוואי במשך כמה ימים ועד שבוע. משתמשים בתדירות גבוהה יותר ירגישו את התופעות אף יותר משבוע. התחושות כוללות עצבות, חרדה, דיכאון ופגיעה בזיכרון.

 

מהן ההשפעות המיידיות של הסם?

המשתמשים חשים ערניים מאוד, עד כדי היפר-אקטיביות. הם יכולים להמשיך ולרקוד במשך שעות במסיבה. ייתכן שיחוו עיוות בתפיסת הזמן או חרדה ועצבנות. ייתכן שיזיעו או ירגישו שקר להם, וכן יחושו שהם עומדים להתעלף או יהיו סחרחרים.

משתמשים עלולים להתייבש בשל פעילות יתר בסביבה חמה. גם שתיית יתר מסוכנת בשילוב עם שימוש באקסטזי, שכן נמצא ששימוש באקסטזי, גם במינון נמוך, כרוך בסיכון להצטברות מסכנת חיים של עודפי נוזלים בגוף ובמוח, וזאת בשל עלייה בריכוז ההורמונים המונעים השתנה.

ה-MDMA עלול לגרום בעיות בוויסות חום הגוף, והדבר עלול לגרום היפרתרמיה ובעקבותיה בעיות בלב, בכליות ובכבד, לעתים עד כדי מוות. MDMA עלול להיות מסוכן ביותר במינונים גבוהים או בנטילת כמה מנות קטנות של החומר בפרק זמן קצר מתוך כוונה להשיג תחושת אופוריה (high) מתמשכת. כך, עשויות להצטבר רמות גבוהות מאד של הסם בדם, המגבירות את הסכנה להתחממות יתר של הגוף ואת שאר הסכנות לבריאות.

 

השפעות אחרות של האקסטזי על הגוף

אקסטזי עלול לגרום מתח בשרירים, הידוק לסתות ("נעילת לסת") ושחיקת שיניים, בחילה, ראייה מטושטשת, עילפון ותחושת קור או הזעה. MDMA מאיץ את דופק הלב ומעלה את לחץ הדם עד כדי סיכון לסובלים מבעיות לב וכלי דם. רבים אינם מודעים לקיומן של בעיות כאלה אצלם עד לשימוש בסם, ולעתים חוסר המודעות בשלב נטילת הסם היא קריטית.

 

השפעות האקסטזי על המוח
במיפויי מוח שנעשו בבני אדם נמצא ש-MDMA משפיע על תאי עצב המשתמשים בסרוטונין כדי להעביר מסרים לתאי עצב אחרים. הסרוטונין במוח ממלא תפקיד חשוב ביציבות במצב הרוח ובמדדים כגון תוקפנות, פעילות מינית, שינה ורגישות לכאב. אקסטזי עלול לגרום בלבול, דיכאון, קשיים בשינה וכן פחד או דאגה עזים עד כדי חרדה. חלק מהתופעות האלה עלולות להימשך ימים ואף שבועות, גם לאחר הפסקת השימוש.

 

סכנות החומר

MDMA עלול להיות מסוכן במינונים גבוהים, ואין אפשרות לצפות מראש מי פגיע במיוחד להשפעותיו המזיקות. החומר עלול לגרום היפרתרמיה (עלייה בחום הגוף), הקשורה גם להתייבשות. היפרתרמיה עלולה לגרום בעיות בלב, התכווצויות וכן אי-ספיקה בכבד ובכליות. תופעות כאלו דווחו במקרי מוות משימוש באקסטזי במסיבות טראנס.

מחקרים בחיות מעבדה הראו ש-MDMA רעיל למערכת העצבים. מחקרים מקבילים לא נערכו בבני אדם מפאת הסיכון שבדבר, אבל מחקרים במינונים נמוכים בבני אדם הראו כי שימוש באקסטזי עלול לגרום אובדן זיכרון, דבר המעיד על נזק לתאי העצב המשחררים סרוטונין בעקבות השימוש ב- MDMA. ויסות לקוי של הפרשת הסרוטונין במוח נקשר גם בקשיים בשינה ובהפרעות במצב הרוח.

 

השפעות לטווח ארוך

אין לדעת אם השימוש ב-MDMA גורם נזק מוחי ארוך טווח או אם השפעות החומר הן הפיכות כשמפסיקים לצרוך אותו. במחקר בקופי אדם שנחשפו ל-MDMA במשך 4 ימים רצופים נמצא שנגרם להם נזק מוחי למשך 7-6 שנים.

באותו מחקר מצאו החוקרים שכמה סיבי עצב שנהרסו צמחו שוב, אך לא תמיד באותם אזורים במוח שנפגעו. הדבר דומה לגדיעת ענף של עץ נושא פירות – העץ עשוי להצמיח ענף אחר, אך כמות הפירות ואיכותם עלולה להיפגע.

 

האם יש שיטות ייחודיות לטיפול בהתמכרות לאקסטזי?

אין שיטות טיפול המיועדות במיוחד לצרכני החומר. השיטות הקוגניטיביות-התנהגותיות הן המועילות ביותר בהתמכרות לסמים. מטרתן לסייע בשינוי דפוסי החשיבה של המטופל, ציפיותיו והתנהגותו, וכן להרחיב את מיומנויות ההתמודדות שלו עם מצבי לחץ. גם קבוצות תמיכה בשילוב עם התערבויות התנהגותיות עשויות לסייע בהחלמה מהשימוש בסמים לטווח ארוך.

עדיין אין כיום טיפול תרופתי המותאם ספציפית לטיפול בהתמכרות ל-MDMA. תרופות נוגדות דיכאון עשויות לסייע בהתמודדות עם תסמיני הדיכאון הנלווים להפסקת הצריכה.

 

 כמה מתבגרים בישראל צורכים את החומר?

על פי סקר של הרשות משנת 20052.2% מהמתבגרים הלומדים (בני 18-12 שנה) צרכו את החומר בשנה האחרונה. זאת לעומת שיעור הגבוה פי 2.5 (5.5%) בקרב הנוער שאינו לומד כלל או לומד חלקית (נוער מנותק). שיעור זה בקרב הנוער שאינו לומד הוא בגדר שיפור ביחס לנתוני שנת 1998 המצביעים על 8% של משתמשים בשנה האחרונה.

לפי נתוני סקר הרשות מאוגוסט 2007 בקרב מתבגרים שהם או הוריהם עלו מחבר המדינות, נמצא כי 4% מהלומדים ו-8% מהלא-לומדים צרכו אקסטזי בשנה האחרונה. מעניין שבמגזר הערבי ובמגזר הדרוזי שיעור צריכת האקסטזי בקרב הלומדים גבוה מאשר בקרב הלא-לומדים: כ-4.8% לעומת 3.1% בהתאמה מגזר הערבי; ו-2.9% לעומת 0.5% בהתאמה במגזר הדרוזי.

 

מידע נוסף: 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף הדרכות ומידע
מידע לבני נוער
חוברת לתנועות הנוער
מידע להורים
מידע לאנשי מקצוע
רשימת מכורים נקיים
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956