המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

קמפיינים כללי

יעדי הרשות כפי שהם נקבעים מידי שנה " מתורגמים " לתוכנית עבודה ובמסגרתה נקבעת תוכנית העבודה והפעילות בתחום ההסברה. בשל מגבלות תקציב, הרשות מצליחה לבצע בין מסע הסברה ( " קמפיין " ) אחד לשניים בשנה, בד"כ בצמוד וכמטריה לפעילות רבה בשטח במסגרת המתאמים - פרויקט הפיתוח הקהילתי ומערכת החינוך.
בשנים הראשונות לקיומה של הרשות מסעי ההסברה היו כללים וטיפלו בהיבט הרחב של הסמים על פי התפיסה שהיעית אז. כך למשל נוצרו מסעי ההסברה " הגוינט והמחט " , או "סמים עושים אותך כזה קטן ". המטרה אז הייתה להביא למודעות הציבור כי בישראל קיימת בעיה של סמים.
בשנים האחרונות מסעי ההסברה מותאמים ומהווים למעשה חלק משולב , לעיתים מוביל בעשייה של התחומים השונים. המניעה, האכיפה, הטיפול וכמובן הפעילות בקהילה.שוב לא מדברים באותו " קמפיין " בכל סוגי הסמים או בסמים כמושג כללי. כל מסע הסברה עוסק מסוג מוגדר של סם ופונה לקהלי יעד ברורים. בהתאם לכך נבנה ה"קמפיין " בכל היבטיו. הקראיטיבי, כלים ואמצעי הפרסום עד לרמת הפרוט של מתי ואיפה וגכמה לפרסם.מה בטלוויזיה או בעיתונות והרדיו ומה בחלוקת עלונים בדיוור ישיר בין אם לתבות דואר או בנקודות חלוקה.
בהתאם ליעדי הרשות, לקהלי היעד ובהבנה כי המפתח או אפילו התנאי להצלחה טמון במערכה לשינוי האווירה הציבורית הכללית בהתייחסותה לסמים, בוצעו בשנים 2001 - 2004 מסעי הסברה המתמודדים עם סם המריחואנה ולצידו סם האקסטזי.

בסעיפים הבאים יוצגו מסעי ההסברה האחרונים שבוצעו.

"הורים תתעוררו מהיום שמים לב"
קהל יעד עיקרי - ההורים.
המסר - הורים קחו אחריות !
מסקרים שבוצעו בשנת 2003 עלה כי אחד הגורמים המובילים בסיבות מדוע בני נוער נרתעים או נמנעים מלהשתמש בסמים הוא החשש / הפחד ממה יקרה להורים ולבני המשפחה האחרים אם וכאשר הם יגלו כי בנם / בתם משתמשת בסמים
עוד התברר כי במשפחות בהן הורים מתעניניים, שואלים, אפילו מפקחים על מעשי ילדיהם. גם בדברים הפשוטים. מה קורה בבית הספר, מי החברים, שיחות פשוטות על כל נושא שבעולם, באותן משפחות - אין סמים. ולהפך במשפחות בהןההורים עסוקים. לא מקדישים זמן ותשומת לב לילדים שם הסיכוי לסמים גדול.
ההורים חייבים להבין כי אי אפשר לזרוק את האחריות לכיוונם של המורים, השוטרים, הרשויות. תפקידם של כל אלה הוא לעזור, ליעץ, לסייע. אבל האחריות כולה מונחת לפתחם של ההורים.
ה" קראיטיב " התבסס על בקבוק חלב כזה עם מוצץ לתינוקות והוא מסתובב לאט עד שמתברר כי בצידו האחר מחובר צינור - פיה ההופכת את הבקבו'ק ל " באנג " כלי עישון לסמים.
המשמעות היא , הורים יקרים התינוק שקיבל מכם אהבה , תשומת לב , הכל . אם לא תמשיכו כך לאורך כל הדרך סופו עלול להיות בסמים.
ה " קמפיין " זכה להצלחה רבה, כאשר בשטח הוא שימש כמנוף סדנאותולערבי הסברה להורים.

"עדויות" סיפורן של אימהות שאיבדו את היקר להן מכל בגלל הסמים.
ורדה, עירי, ציפי, שלוש אמהות - שלושה סיפורים. שני בנים ובת - מתו בגלל הסמים.
המשפט המלווה את סיפורן של האימהות. " ילד מת זה ילד מת ".
המסר " הורים תתעוררו " זה יכול לקרות בכל בית. אין חיסון אוטומטי. אם אנחנו ההורים לא נשגיח, אף אחד אחר לא יעשה זאת בשבילנו ובמקומינו.
שלוש אמהות אמיצות אשר הסכימו להחשף למצלמה. עדותם מצמררת ומעלה מחנק בגרונו של כל מי שצופה רואה ושומע.
מסע ההסברה המתוכנן לסוף שנת 2004 במסגרת השבוע הלאומי למלחמה בסמים יתבסס על עדיות אלה.

"אל תזהם ת'מוח". מריחואנה כל האמת.
מסע הסברה המתמודד עם סם המריחואנה, הסם השרוי ביותר במחלוקת. יש הטוענים שהוא לחלוטין אינו מזיק, יש הטוענים שלסם זה השפעות שליליות זניחות ויש הטוענים נחרצות כי המריחואנה עלולה לגרום לנזקים ולעיתים בלתי הפיכים.
מסע ההסברה מניח בצד את האמירות השונות ומציע לבחון את סם המריחואנה מנקודת מבט המסתמכת אך ורק על עובדות ונתונים המתבססים על מחקרים.
ה"קראיטיב" התבסס על "פאק-מאן" הראש כדור הנע במהירות ומכרסם כל דבר. כמוהו החומר הפסיכואקטיבי שבמריחואנה העלול לפגוע בתיפקוד המוח. לפגוע במערכות השליטה והזיכרון.

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
חומרי הסברה
קמפיינים
קמפיין פורים נגד אלכוהול למגזר הדתי
קמפיין אלכוהול ברוסית (סרטונים) 2013
גראס
גם סמים קלים להשגה הורגים
שתה באחריות - חורף 2009
אני היי בנטורל - דצמבר 2007
נוסטלגיה - סמים מוחקים את הבנאדם
קמפיינים כללי
סמים חוטפים כל ילד עשירי
המתאבד
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956