המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

מריחואנה וחשיש

האם זה "קול" לעשן מריחואנה? אולי. האם זה שווה את הסיכונים? נראה שלא. החומרים הכימיים המצויים במריחואנה עלולים לגרום לנזקים משמעותיים, מאיבוד זיכרון ועד לסרטן ריאות. לפניכם: מג'וינט ועד למריחואנה רפואית – כל מה שחשוב לדעת על סמי הקנבוס

 
מהי מריחואנה?
מריחואנה, או בשמה המדעי, "קנאביססאטיבה", היא תערובת של עלים מיובשים וכתושים, גבעולים, זרעים ופרחים של צמח הקנאביס. לכאורה, זהו רק צרור תמים של עלים, אך למעשה קיים במריחואנה חומר כימי פעיל הידוע בשםTHC  (טטרא-הידרו-קנאבינול), שהוא המרכיב הפעיל העיקרי בתערובת. לצד ה-THC  קיימים במריחואנה כ-400 חומרים כימיים נוספים, שחלקם עשויים לגרום לסרטן הריאות.
צריכת המריחואנה נעשית בדרכים רבות ומגוונות – הנפוצה שבהן היא עישון עלי מריחואנה שגולגלו בתוך סיגריה הקרויה "ג'וינט". דרך אחרת היא עישון המריחואנה במקטרת מים הנקראת "באנג", או בסיגרים שמולאו בחומר לאחר שרוקנו את תוכנם. אפשר גם לצרוך את המריחואנה כתה (לאחר חליטת העלים) או באכילה בתערובות מזון, ודרך שימוש נוספת היא בליעה בתוך מאכלים שונים (בדרך כלל עוגיות) או בשתייה מתוקה.
 

השפעות המריחואנה על הגוף
בחומר הכימי המצוי במריחואנה, ה-THC, אין כל תועלת למוח,אך הוא בהחלט יכול לפגוע במספר תפקודים שלו. כאשר מגיע ה-THCלמוח הוא מוצא תאי עצב שבהם יש קולטנים (רצפטורים)ייחודיים שנקראים קולטנים לקנאבינואידים, ואז הוא מתקשר אליהם. כאשר THCמתקשר לתא עצב, הוא מתערב (ופוגע) בפעולה הנורמאלית של התקשורת בין תאי העצב. קיימים מספר חלקים במוח שבהם מצויים ריכוזים גבוהים של קולטנים לקנאבינואידים- בהיפוקמפוס, במוחהקטן (מוחון, סרבלום), בגנגליונים הבזאליים ובקליפת המוח.

ההיפוקמפוס הוא חלק של המוח שיש לו תפקיד עצום- הוא אחראי על כמה סוגים של למידה וזכירה, כך שהתערבות בתפקוד ההיפוקמפוס יכולה להביא לאיבוד הזיכרון לזמן ממושך.

גם המשיכה למריחואנה נגרמת, לפחות בחלקה, כתוצאה מההשפעה הכימית שלה על המוח: ה-THCגורם לתאי המוח לשחרר אתהחומר הכימי דופאמין וזה יוצר את התחושה הטובה המורגשת לזמן קצר. וכאן טמון התעתוע:ברגע שדופאמין מתחיל לזרום במוח, המשתמש מרגיש את הדחף לצרוך שוב מריחואנה, וכך זה ממשיך, שוב ושוב. שימוש חוזר ונשנה יכול לגרום להתמכרות, והתמכרות היא למעשה מחלה מוחית.

ה-THC נספג בגוף היטב על ידי רקמות שומניות באיברים השונים, ובדרך כלל אפשר לזהות את עקבותיו בבדיקות שתן מספר ימים לאחר העישון. אצל אנשים שמשתמשים בקביעות ובכמויות גדולות, אפשר לפעמים לזהות את עקבות השימוש גם שבועות מספר לאחר הפסקת השימוש.

 

עישון מריחואנה עשוי לגרום לסרטן בריאות ובאזור הראש

רשימת התוצאות השליליות של שימוש במריחואנה ארוכה. עישון מריחואנה מגדיל את הסיכון להתקף לב, עישון מריחואנה עשוי לגרום לסרטן באזור הפה, הראש וריאות, משום שיש בה חומרים מסרטנים כמו בטבק, ובנוסף, מעשני מריחואנה נוהגים לשאוף שאיפות עמוקות יותר ממעשני הטבק ולהחזיק את העשן זמן ממושך יותר בריאות, כך נכנס עשן רב יותר לריאות.

 

מריחואנה ונהיגה

נהיגה לאחר עישון מריחואנה מסוכנת: המוח הקטן הוא החלק במוח האחראי למרבית השמירה על המוח הקטן הוא החלק במוח שאחראי על מרבית השמירה על שיווי המשקל (איזון) והקואורדינציה. כאשרTHC חודר למוח הקטן הוא הופך פעולות פשוטות שמעורבים בהן שמירה על שיווי משקל וקואורדינציה למשימות שקשה מאוד לבצע אותן, וכן הוא פוגע בוויסות התנועתיות– כל אלה עשויים, בסופו של דבר, לגרום לאסונות בדרכים.

ואכן, ממצאי מחקר מראים שלנוהגים לאחר שימוש במריחואנה תגובות אטיות, כושר שיפוט לקוי וקשיים בציות לתמרורים ובהגבה לקולות. באחד המחקרים, שבדק 150 נהגים פזיזים, נמצא בבדיקות כי 33 מהם צרכו מריחואנה. מחקר אחר, שנערך לאחרונה בקנדה בקרב נהגים שנהרגו או נפצעו קשה בתאונות דרכים,מצא כי 19.5% מהםהשתמשו במריחואנה.

מריחואנה רפואית
לפי החוק האמריקאי הפדראלי מריחואנה היא הסם מספר 1 ברשימתהחומרים בפיקוח. המשמעות היא שלחומר, לפחות בצורתו המשמשת לעישון, אין כל שימוש רפואי מקובל. כאשר מדובר על מריחואנה רפואית מדובר עלTHC טהור אשר מיוצר ככדור שיכול לשמש לטיפול בבחילות והקאות, הנגרמות כתוצאה מטיפולים מסוימיםבחולי סרטן. ה THC -הנבלע כתרופה יכול גם לגרום להגברת תיאבון אצל חולי איידס תשושים. תרופות אלה חייבות במרשם רופא.

בשנים האחרונות אושר במדינות אחדות בארצות הברית הטיפול בסמי קנבוס צמחיים עבור חולים במחלות קשות מסוימות, בכפוףלאישורים רפואיים. בישראל מאושר הטיפול הרפואי בסמי קנבוס לחולי סרטן או למי שחולים במחלות קשות אחרות, בכפוף לאישור רפואי מיוחד מכמה רופאים שקיבלו הסמכה לכך ממשרד הבריאות.

מחקר: 5.66%מהמתבגרים התלמידים השתמשו במריחואנה
במחקר מקיף שבוצע בישראל ב-2009נמצא כי 5.66% מהמתבגרים התלמידים (בני 18-12) השתמשו שימוש כלשהו במריחואנה או בחשיש בשנה האחרונה. בקרב המתבגרים שאינם לומדים בבתי ספר או אינם לומדים באופן מלא בבתי ספר (נוער מנותק) היה הנתון המקביל 15.14%.. הנתון המקביל במבוגרים (בני 40-18) היה 8.88%.

  
שאלות ותשובות נפוצות:
 

שאלה: האם השימוש במריחואנה יכול להוביל לשימוש בסמים אחרים?

תשובה:מחקרים ארוכי טווח שנערכו בקרב תלמידים הראו שמעט מאוד אנשים צעירים אשר משתמשים בסמים לא חוקיים אחרים לא החלו את דרכם בשימוש במריחואנה. שימוש במריחואנה גורם לילדים ולמתבגרים להיות במגע גם עם משתמשים ומי שסוחרים בסמים אחרים. כך יש יותר סיכון שמשתמש במריחואנה ייחשף וירצה להתנסות בסמים נוספים. עם זאת, רוב המשתמשים במריחואנה אינם ממשיכים בשימוש בסמים לא חוקיים אחרים.

 

שאלה: האם אפשר להתמכר למריחואנה?

תשובה:כן. לא כל מי שמשתמש נעשה מכור למריחואנה, אך כאשר משתמש מתחיל להרגיש שהוא חייב לקחת את הסם כדי להרגיש טוב, הוא מתחיל לפתח תלות או להיות מכור לסם. אנשים רבים מבקשים לקבל טיפול בשל התמכרות לשימוש במריחואנה, עובדה שמראה שהם זקוקים לסיוע כדי להפסיק להשתמש. משתמשים במריחואנה בכמויות גדולות ובתכיפות גדולה מפתחים סבילות לחומר. "סבילות" פירושה שהמשתמש צריך מנות גדולות והולכות של הסם כדי להשיג את אותן תוצאות רצויות שהוא רגיל להן משימוש בכמויות קטנות יותר.

שאלה: איך אפשר לזהות אדם שמשתמש במריחואנה?
תשובה: אדם אשר נמצא במצב של שימוש במריחואנה עשוי להיראות מבולבל ולהתקשות בהליכה, עיניו מצועפות בנימי בדם (אדומות) והוא מתקשה להיזכר בדברים אשר קרו זה עתה. כאשר ההשפעות המוקדמות חולפות, לאחר מספר שעות, המשתמש עלול להפוך לרדום מאוד.

שאלה: האם יש תכניות לגמילה ממריחואנה?
תשובה:עד לפני מספר שנים היה קשה למצוא תכניות טיפול מיוחדות עבור משתמשים במריחואנה. עתה בוחנים חוקרים דרכים שונות כדי לסייע למשתמשים במריחואנה להיגמל מהשימוש. קיימות תכניות טיפול מתקדמות של ייעוץ וטיפול קבוצתי, ומספר תכניות שתוכננו במיוחד כדי לסייע למתבגרים המשתמשים בחומר.

שאלה: האם אישה הרה המעשנת מריחואנה יכולה לגרום נזק לעובר שלה?
תשובה:רופאים מייעצים לנשים בהריון לא להשתמש בסמים ובאלכוהול, ולהתייעץ עם רופא בכל הנוגע לשימוש בתרופות, מכיוון שהן עלולות לגרום נזק לעובר המתפתח. מספר מחקרים מדעיים מצאו שתינוקות שנולדו למשתמשות במריחואנה היו נמוכים יותר, בעלי משקל קטן מהממוצע וראשם בגודל קטן משל תינוקות שנולדו לאימהות שלא השתמשו בסם. תינוקות קטנים יותר הם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח בעיות בריאות. קיימים גם ממצאי מחקר המעידים עלקיומן של בעיות במערכת העצבים אצל ילדים לאימהות שהשתמשו במריחואנה. החוקרים אינם בטוחים אם בעיות אלו של ילודים, אם נגרמו על ידי המריחואנה, ימשיכו להתקיים כאשר הילד יגדל.

שאלה: האם מריחואנה יכולה לגרום לאימפוטנציה ולנזקים בפוריות?
תשובה:מחקרים מצאו פגיעה בפוריות הגברים בעקבות צריכת מריחואנה, ופגיעה במחזור החודשי של האישה. מחקרים בבעלי חיים גילו ששימוש ארוך טווח גורם לאימפוטנציה ולפגיעה בפוריות.

 
מבוסס על: Marijuana; Facts For Teens, Nida, Usa
 

מידע נוסף: מריחואנה והשפעותיה

כתבות:
חוסר מוטיבציה, אדישות לעולם והתפרצויות זעם. מיכל שפירא, "מעריב", מאי 2005
חוסר מוטיבציה, אדישות לעולם והתפרצויות זעם. מיכל שפירא, "מעריב", מאי 2005 – המשך הכתבה

כללי:
שירותי טיפול בנפגעי סמים ואלכוהול. הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול, ישראל 2011

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
סמים והשפעותיהם
חומרים פסיכואקטיביים
בדיקות לזיהוי סמים
סמים והשפעותיהם
אלכוהול
מריחואנה וחשיש
נזקי הקנאביס - מחקרים
אקסטזי
גת וחגיגת
קאתינון ומתקאתינון
G.H.B (סם האונס)
קטמין - סם האונס
L.S.D (אסיד)
קוקאין וקראק
פנציקלידין P.C.P
חומרים נדיפים
גז מזגנים - פריאון
גז צחוק - נייטרוז
גז מציתים
מתאמפטאמין
הרואין ואופיאטים
סטרואידים אנבוליים
עישון נרגילה
צמח הדטורה
קראטום
סאלביה דיבינורום
פטריות הזיה
קנבוס סינטטי
סמי פיצוציות
תרופות מרשם
ריטלין, ADHD
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956