המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

L.S.D (אסיד)

 

שימוש ב-LSD עלול להסתיים רע: Bad Trip, תלות נפשית, שינויים כרוניים באישיות ואף התפרצות של מחלות נפש. הבשורה היותר רעה היא שההשפעות השליליות של ה-LSD יכולות להיגרם כבר אחרי שימוש אחד בלבד. LSD: איך הוא עובד עליכם ולמה ממש לא כדאי להתקרב

מאת: יפה צוברי, מידענית, הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול

 

מהו אסיד (LSD)?

 

LSD הוא אחד מהסמים ההזייתיים (פסיכדליים) בעלי העוצמה הרבה ביותר, אשר עשוי להשפיע על ההתנהגות כבר לאחר נטילת כמות מזערית ביותר. הסם אינו מצוי בטבע ומופק באופן סינטטי, אינו חוקי ונמצא ברשימת החומרים האסורים בשימוש. ברחוב נמכר הסם במנות הנעות בין 10 ל-300 מיקרוגרם, ספוג בפיסות נייר סופג (עקב עוצמתו הגדולה) ונלקח דרך הפה.

ספיגת הסם בגוף, על ידי מערכת העיכול וקרומים ריריים אחרים, מתרחשת 15 עד 60 דקות לאחר הבליעה, והוא עובר את מחסום דם-מוח בקלות רבה. שיא ההשפעה של ה-LSD נמשך 4-2 שעות, עם ניקוי הדרגתי של הגוף מהסם המתרחש במשך 12-6 שעות.

 

LSD והשפעותיו על המשתמש
ההשפעות על המשתמש אינן מוגדרות מראש, והן תלויות במידה מכרעת גם במצב הפסיכולוגי של המשתמש לפני נטילת הסם ובנסיבות של נטילת הסם. יש לציין כי קיימת שונות בתגובה בין אנשים שונים (למבנה האישיות יש השפעה חשובה), ואצל אותו משתמש עשויות להתרחש תגובות שונות בהזדמנויות שונות של שימוש.

 
ניתן לחלק את ההשפעות לשלושה סוגים:

bul3_2

גופניות - סחרחורות, תחושות מדומות, חולשה ורעד. נגרמים שינויים בפעולות שרירים לא רצוניים, דוגמת התרחבות האישונים, תגובות יתר של הרפלקסים, עלייה בלחץ הדם, "עור ברווז" ושערות סומרות, דופק מהיר, עלייה בחום הגוף, בחילה והזעה. חלק מסימנים אלה גלויים ועשויים לגרום לחרדה אצל המשתמש.

bul3_2

תפיסתיות - שינויים בחוש הראייה ובחוש השמיעה (רואים מראות דמיוניים ושומעים קולות דמיוניים, "רואים" ריחות וקולות ו"שומעים" מראות וצבעים). ישנם דיווחים על מראות ותחושות כגון יציאת לבנים מהקיר והתמוטטות והמסת קירות, ראיית צורות גיאומטריות כגון כוורות שבתוכן פרצופים שונים, כולל מן העבר. הרגשת המגע מוגברת ותחושת הזמן מתעוותת. המצויים תחת השפעת הסם מתקשים להפריד בין אובייקט אחד לשני ובינם לבין הסביבה. דווח על מקרים של הכנסת ידיים לאש מבלי להרגיש דבר, ורק אחרי שחלפה השפעת הסם הורגשה הכווייה. עשויים להיות מורגשים מספר רגשות שונים בבת אחת.

bul3_2

נפשיות - שינויים במצבי הרוח, הרגשה של הימצאות בחלום, שינוי בתחושת הזמן, דה-פרסונליזציה, דהיינו, הפרט עשוי להרגיש שתחושות אינן נובעות מגופו או שאין לו בכלל גוף. תחושה זו עשויה להתחבר לאיבוד המודעות העצמית ואיבוד הפיקוח על התנהגות.
קיימים כאן שני סוגי תגובות אופייניות: "מתפשטת" ו"מתכווצת".
המאפיין את סוג התגובה הראשון הוא שהמשתמש מרגיש שותף בסודות היקום והוא נעשה מרוגש וגרנדיוזי. בקיצוניות השנייה נמצאת התגובה המתכווצת, שבה המשתמש כמעט לא נע, ולעתים קרובות נעשה פראנואידי עם תחושות של רדיפה ופחד שעומדים לפגוע בו. תחושות אלה מלוות את משך כל השפעת הסם. תופעות לוואי חריפות שעשויות להיגרם הן תגובה של פאניקה חריפה המתבטאת בהתקף חרדה קיצונית, שעשויה להימשך גם שעות רבות לאחר שהגוף מתנקה מהסם - אפילו יומיים עד שלושה ימים. תגובה חריפה עוד יותר עשויה להופיע בצורה של היווצרות מצב פסיכוטי הדורש אשפוז פסיכיאטרי (ראה פירוט בהמשך).
   

תוצאות של שימוש כרוני: התפתחות של סבילות, תלות נפשית ואף הפרעות אישיות
שימוש חוזר ב-LSD גורם להיווצרות סבילות (מצב של התרגלות הגוף לסם ודרישה לכמויות גדלות והולכות כדי להגיע לאותה השפעה כמו קודם), אשר מתפתחת במהירות גדולה מאוד (אחרי מספר פעמים של שימוש יומי). קיימת סבילות הדדית עם סמים הזייתיים אחרים כגון פסילוסיבין (פטריות הזיה) ומסקלין (קקטוסים). גם הפסקת הסבילות לחומר היא מהירה ומתרחשת לאחר ימים מעטים של הפסקת השימוש.

למרות שהשימוש ב- LSD וסמים הזייתיים אחרים אינו גורם להתפתחות תלות גופנית, עשויה להיגרם תלות נפשית חזקה בסם ובחוויה הבאה בעקבותיו.

יש להבחין בין ההשפעות הללו, הנובעות משימוש ממושך ב-LSD, לבין תוצאות של הפרעות אישיות הנגרמות משימוש בחומר, בייחוד בקרב אלו המשתמשים במספר סוגים של סמים. שינויים והפרעות קשות באישיות עשויים להתרחש כבר לאחר שימוש חד פעמי ב-LSD, שלא כמו בסוגים אחרים של סמים. גם אצל אנשים בעלי אישיות יציבה, ללא היסטוריה פסיכיאטרית, נגרמו שינויים ממושכים באישיות כתוצאה משימוש חוזר בחומר.

 

Bad Trip - הרעלה חריפה כתוצאה משימוש ב-LSD
גם במינונים נמוכים ביותר רמת הרעילות של הסם היא גבוהה ביותר. המנה הממיתה אצל בני אדם עדיין לא הוגדרה, ומקרי המוות שקרו כתוצאה משימוש בסם נגרמו בעיקר באופן משני כתוצאה מעיוותי תפיסה ("התעופפות" מעל גג או מרפסת, "התמזגות" עם מכוניות בכביש). היו דיווחים על שיתוק בחצי גוף לאחר לקיחת LSD.

אפקט הרעילות בשימוש ב- LSD תלוי גם במצב האישי והחברתי של המשתמש בחומר, כמו כן, אצל אותו משתמש עשויות להיות השפעות שונות בהזדמנויות שונות. אי אפשר, על כן, לנבא למי ומתי יהיו תופעות לוואי קשות. אירועים חיצוניים מלחיצים וטראומתיים עשויים לתרום לתגובה קשה (למשל: היאסרות והקראת זכויות העצור באמצע מצב נעים לאחר שימוש בסם עשויים להיהפך לתגובה של חרדה).

הרעלת LSD חריפה מוצגת בחדרי מיון כ"מסע רע" (Bad Trip), אם כי עוצמת תופעת הלוואי אינה תמיד פונקציה של כמות הסם, ותלויה, כאמור, באישיות ובהשפעות חיצוניות, באופן כללי מידת ההשפעה של סמים הזייתיים נמצאת ביחס ישר לרמת המינון. הרעלות חריפות עשויות לקרות גם כתוצאה מרעלים ומסמים אחרים שעשויים להיות מעורבים בתוך ה- LSD כגון סטריכינין, פנציקלידין, PCP ואמפטמינים.

 

תגובות לוואי ארוכות טווח
אלו כוללות פסיכוזות, תגובות דיכאוניות, מצבים פארנואידיים (פחד רדיפה) ופלשבק (מסע חוזר).

פלשבק – מצב של חזרה על החוויה של השימוש בסם כולל עיוות הזמן והמציאות. גם מצב ראשוני של חוויה נעימה עשוי להיות מלווה במצב של חרדה בזמן הפלשבק כאשר האדם מרגיש שאין לו פיקוח על הישנות החוויה. משך ותכיפות הפלשבק משתנים ואינם ניתנים לניבוי ומצב זה קורה בד"כ בשעות הערב המאוחרות, לפני השינה, בזמן הנהיגה ובמצב של לחץ פסיכולוגי. פלשבק עשוי לקרות באופן ספונטני מספר שבועות או חודשים לאחר השימוש בסם והוא מזורז ע"י שימוש חוזר ב- LSD או בסם הזייתי אחר (כולל מריחואנה וחשיש). במשך הזמן (לאחר הפסקת השימוש בסם), הפלשבקים נחלשים בעוצמתם, תכיפותם ועוצמתם עם טיפול בתרופות הרגעה (בפיקוח רפואי) או ע"י טיפול בפסיכותרפיה.

 

מכיוון שה- LSD דומה במבנהו לסרוטונין שהוא חומר המעביר מסרים בין תאי המוח באזורים האחראים על ויסות שינה, מצבי רוח משתנים והתנהגויות אחרות, הועלתה השערה במספר מחקרים, כי יתכן שהפלשבקים הם תוצאה של פגיעה כרונית בסרוטונין.

 
שינויים כרוניים באישיות ושינוי קיצוני בתגובות - מצב דמוי סכיזופרני ועדות לחשיבה מאגית עשויים גם כן לקרות לאחר שימוש בחומרים הזייתיים, ולא ברור אם הסמים גרמו למצבים אלה או רק גרמו להסרת המסכה מנטייה מוקדמת (פרדיספוזיציה) קיימת באישיות. קיימת תמיד סכנה להתנהגות נלווית של הרס עצמי (כולל התאבדות). סמים הזייתיים פועלים במגוון של אופנים לא ספציפיים על האישיות ועשויים לגרום לאי תקינות, בעיקר בהתפתחות האישיות של בני נוער וצעירים. קיימת נטייה בקרב משתמשים כרוניים ב- LSD לעבור בהמשך לשימוש מרובה סמים, בעיקר לחומרים מדכאים-היפנוטיים ומעוררים.

מחלות נפש - נמצא במחקרים כי לחומרים הזייתיים, ובעיקר לבעלי העוצמה שביניהם, דוגמת LSD ו-PCP, יש מספר השפעות בתחום בריאות הנפש, בעיקר על בעלי אישיות שהיא באופן תורשתי בסיכון גבוה לסכיזופרניה:

  • הסם עשוי לגרום להתפרצות מחלת הנפש בגיל מוקדם יותר.
  • הסם עשוי לגרום להתפרצות מחלת הנפש שעשויה הייתה להישאר רדומה אלמלא היה שימוש בחומר.
  • עשויה להיגרם מעידה והתפרצות מחודשת של מחלת נפש אצל אדם שסבל בעבר ממחלה נפשית ונרפא.

מחקרים מעלים כי שימוש בחומרים הזייתיים, ו- LSD בעיקר, זירז את הופעת התופעות הפסיכיאטריות אצל חולים סכיזופרניים בארבע שנים לעומת כאלה שלא השתמשו בסם. מאפיין נוסף של חולי נפש שהשתמשו בסם הוא אחוז גבוה של חולי סכיזופרניה ואשפוזים חוזרים.

 
 

 

 

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
סמים והשפעותיהם
חומרים פסיכואקטיביים
בדיקות לזיהוי סמים
סמים והשפעותיהם
אלכוהול
מריחואנה וחשיש
נזקי הקנאביס - מחקרים
אקסטזי
גת וחגיגת
קאתינון ומתקאתינון
G.H.B (סם האונס)
קטמין - סם האונס
L.S.D (אסיד)
קוקאין וקראק
פנציקלידין P.C.P
חומרים נדיפים
גז מזגנים - פריאון
גז צחוק - נייטרוז
גז מציתים
מתאמפטאמין
הרואין ואופיאטים
סטרואידים אנבוליים
עישון נרגילה
צמח הדטורה
קראטום
סאלביה דיבינורום
פטריות הזיה
קנבוס סינטטי
סמי פיצוציות
תרופות מרשם
ריטלין, ADHD
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956