המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

קאתינון ומתקאתינון

הרכיב הפעיל בצמח הק'את ובעבר במותג "חגיגת" (לצד מתקאתינון)

סקירה על השפעות השימוש בעלי הגת ורכיביו הפעילים קאתינון, קאתין ונוראפדרין וכן על המגבלות בפקודת הסמים המסוכנים על השימוש בעלי הגת

קישור לסקירה

השם המדעי  של החומר הוא L(S)-(-)-alpha-aminopropiophenone והוא בודד ב- 1975.

[1]זהו חומר מקבוצת האלקלואידים: חומרים ממקור צמחי שמשפיעים על פעילות מערכת העצבים המרכזים, כגון מורפין, קוקאין. החומר הוא המרכיב הפעיל הדומיננטי בצמח הק'את; חומרים פעילים נוספים בק'את שהשפעתם פחותה הם: נוראפדרין וקאתין.

אחרי 48 שעות מקטיפת עלים החומר מתחמצן ואינו קיים יותר בצמח. בבדיקות שנערכו לאחרונה במעבדה לזיהוי פלילי של משטרת ישראל נמצא החומר הפעיל המזוקק קאתינון בכמוסות ה"חגיגת". במבנהו הכימי החומר זהה לאמפטאמין וגם בהשפעותיו. מדובר בחומר שממריץ את הפעילות של מערכת העצבים המרכזית ולכן גורם להעלאת הדופק, לחץ הדם וקצב הנשימה. החומר יכול לגרום להפרעות בקצב הלב ולגרום לשבץ מוחי או לבבי.

השימוש בחומר מסוכן ביותר לאנשים בעלי לחץ דם גבוה ולסובלים מהפרעות במערכת הלב. נגזרת סינטטית של הקאתינון היא המתקאתינון שגורם גם להזיות, עליה בחום, דופק מהיר שאחריו יורד הדופק מתחת לנורמה (טכיקרדיה וברדיקרדיה).שימוש ממושך בחומרים אלה עשוי לגרום לבעיות נפשיות כמו דיכאון, חרדה, פסיכוזות. יש לציין שהמתקאתינון ביחד עם האלכוהול היו החומרים הנפוצים ביותר בשימוש ברוסיה בראשית שנות ה- 90 [2] והוא מכונה שם אפדרון. באותה תקופה הוא גם הגיע לארצות הברית וכונה CAT. השימוש בו התפשט מאד ולכן הוא הוכנס בהליך מזורז לרשימת החומרים שבפיקוח (פקודת הסמים האמריקנית) ב- 1992 (ברשימת חומרה I).

חוקרים מציינים שהמתקאתינון משמש למעשה תחליף לקוקאין והוא בעל השפעה חזקה עוד יותר ממנו. כמו האמפטאמינים והקוקאין החומר מעלה את כמות הדופאמין בסינפסות שבין תאי העצב במוח ולכן גורם בהתחלה לתחושות נעימות ומסיבה זו הוא גם ממכר.

שחרור הדופמין מתאי העצב גורם להרס אותם התאים  שבהם הוא תפקד כנוירוטרסמיטר (מוליך אותות בין תאי העצב). המחסור בדופמין גורם לתופעות של מחלת הפרקינסון. לאחר שעוברת ההשפעה האיפורית מורגשת תחושת דיכאון. במחקר שנערך בחיות מעבדה ופורסם באוקטובר 2003 נמצא שקתינון גרם להתכווצות של כלי הדם בלב. החוקרים מציינים שהתופעה שנמצאה עשויה להסביר את תופעת אוטם שריר הלב בקרב לועסי גאת כבדים, וכי יש להמשיך ולבדוק מנגנון פעולה זה של הקאתינון.

[3]במחקרים אחרים נמצא שחיות מעבדה מתייחסות לקאתינון כמו לקוקאין ואמפטאמין מבחינת לחיצה על הדוושה להזרקה עצמית.[4] חלק מהמדינות שבהן קאתינון נמצא בפקודת הסמים הן:[5] ארצות הברית, קנדה, בריטניה, צרפת, גרמניה, ספרד, הולנד, דנמרק, הודו, ניו זילנד. החומר נמצא ברשימת חומרה I של החומרים הפסיכו-טרופיים שבפיקוח על פי האמנה לפיקוח על חומרים פסיכו-טרופיים משנת 1971.

[6] יש לציין שייתכן שההיסטוריה של הקוקאין חוזרת על עצמה בעניין הקאתינון: במשך דורות רבים לעסו שבטי האינדיאנים את עלי קוקה בנסיבות חברתיות וכדי להפיג עייפות. רק לאחר שבודד החומר הפעיל קוקאין הוא החל לגרום נזקים עצומים לחברה והשימוש בו התפשט עד כדי כך שרשויות החוק אינן מצליחות למגר את השימוש בחומר המזיק והממכר. 


הערה:

קאתינון ומתקאתינון הוכנסו לפקודת הסמים המסוכנים בישראל ב-2004 והם חומרים אסורים בשימוש. המותג "חגיגת" ממשיך להתקיים. המעבדה האנליטית של משטרת ישראל זיהתה מגוון של חומרים כימיים באריזות שמכילות קפליות של "חגיגת", חומרים ממשפחת הסמים המעוררים, בדרך כלל. חומרים אלה מיוצרים במעבדות לא חוקיות, ללא פיקוח כלשהו, והם מסוכנים מאוד לשימוש.כתבה: יפה צוברי, מידענית הרשות הלאומית למלחמה בסמים


[1] http://united-states.asinah.net/american-encyclopedia/wikipedia/k/kh/khat.html

[2] Glennon, R.A. Cathinone:www.phc.vcu.edu/Feature/oldfeature/cat/cat.html

[3]Al-Motarreb, A.L. & Broadley, K.J.(2003) Coronary and aortic vasoconstriction by cathinone, the  active constituent of khat. Autonomic & Autacoid Pharmacology, 23 (5-5), pp 319.    

 

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
סמים והשפעותיהם
חומרים פסיכואקטיביים
בדיקות לזיהוי סמים
סמים והשפעותיהם
אלכוהול
מריחואנה וחשיש
נזקי הקנאביס - מחקרים
אקסטזי
גת וחגיגת
קאתינון ומתקאתינון
G.H.B (סם האונס)
קטמין - סם האונס
L.S.D (אסיד)
קוקאין וקראק
פנציקלידין P.C.P
חומרים נדיפים
גז מזגנים - פריאון
גז צחוק - נייטרוז
גז מציתים
מתאמפטאמין
הרואין ואופיאטים
סטרואידים אנבוליים
עישון נרגילה
צמח הדטורה
קראטום
סאלביה דיבינורום
פטריות הזיה
קנבוס סינטטי
סמי פיצוציות
תרופות מרשם
ריטלין, ADHD
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956