המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

פנציקלידין P.C.P

פנציקלידין - P.C.P

 
בשנות הששים הגיע ה-PCP לרחוב והחל לשמש כסם לבילויים. במהרה התברר שהוא סם מסוכן מאוד והוא הוכנס לרשימת החומרים האסורים בשימוש. השימוש ב-PCP עלול לגרום לתגובות פסיכוטיות, פגיעות קוגניטיביות, ואף מוות. לפניכם: הכול על הסם שאתם לא רוצים להכיר.
 
כתבה: יפה צוברי, מידענית הרשות למלחמה בסמים
 
סוכנת סמויה לחומרים נרקוטיים בארצות הברית צרכה PCP בשתייה (ללא ידיעתה, בעת שהייתה בתפקיד). עם הזמן התברר שעל הערב הזה שלמו מחיר יקר היא וילדיה, כיוון שה-PCP מעולם לא עזב את גופה. מספר שנים לאחר אותו ערב היא ילדה שני ילדים, ובמערכות גופם נמצאו כמויות זעירות של PCP. האישה עצמה חוותה התקפי פלאשבק, פאניקה, צווחות ופרנויה. בנה הבכור חווה בגיל חמש את הפלאשבק הראשון שלו, שהתבטא בחרדה, בתוקפנות ובכאבי ראש, ובאותה שנה קרה הדבר גם לבנה השני בן השלוש. זו רק דוגמה אחת מיני רבות להשפעה החזקה של החומר.
 

ההיסטוריה של ה-PCP (פנציקלידין) בקצרה

 החומר הכימי פנציקלידין סונתז לראשונה בגרמניה בשנת 1926. בשנת 6719 הוא "ירד לרחוב", ואז זכה למספר שמות, בהם "אבק מלאכים" ו"THC", וכמובן הוא החל לשמש כסם לבילויים. באותו זמן גם ניתן לו הכינוי PCP בסן-פרנציסקו - ראשי תיבות של: PeaCe Pills. מכיוון שתהליך הייצור של החומר פשוט, יחסית, ומחירו נמוך הוא שווק לעתים קרובות כקוקאין, ל.ס.ד ו-THC.

בתחילת שנות השבעים הוכנס ה-PCP לרשימת חומרה III ברשימת החומרים שבפיקוח בארצות הברית, אך השימוש לרעה בו המשיך להיות נפוץ בארצות הברית. לכן, בשנת 1978 הוא הועבר לרשימת חומרהII , שנה שבה הגיע השימוש בחומר לשיא. בשנות השמונים והתשעים חלה ירידה בשימוש בחומר בארצות הברית, אך הדיווחים על כך שהחומר נפוץ ובעייתי המשיכו להגיע גם בעשור הראשון של המאה הנוכחית.

מהו ה-PCP?
השם הכימי המלא של ה-PCP הוא 1-(1-Phenylcyclohexyl) Piperidine והוא קיים בצורת אבקה, גלולות, כמוסות ונוזל. אפשר לצרוך אותו בבליעה, בשאיפה, בעישון או בהזרקה. בארצות הברית מרבית המשתמשים מעשנים את החומר כשהוא מוספג בסיגריות טבק או בג'וינטים שמכילים מריחואנה. צורת שימוש נפוצה נוספת היא השאיפה. באופנים אלה החומר נספג במהירות גדולה במערכת הדם. החומר נספג ברקמות השומניות בגוף (בדומה ל- THC) ובמוח, ולכן הוא משתחרר לאט לזרם הדם ונשאר בגוף זמן ממושך (בדומה לחשיש ומריחואנה) - עד כמה שבועות ואף לתקופות ממושכות יותר.

תגובות לחומר

  • ה-PCP גורם לרמה גבוהה של עירור, שכוללת הגברת קצב הלב ולחץ הדם. פעולת העירור מתבטאת גם במצב רוח זעפני (עד כדי אלימות), הגברת החרדה ותחושת הפאניקה. במקביל עלולים להתרחש נוקשות בשרירים, הרחבת אישונים, חוסר התמצאות, בלבול ושיכחון.
  • PCP גם מעלה את רמת הדופמין בסינפסות, ולכן מורגשת עלייה במצב הרוח, התנתקות, הזיות ופסיכוזה (במינונים גבוהים של שימוש). רמות גבוהות של דופמין מעורבות גם במצבי סכיזופרניה, בעוויתות ופרכוסים ובפגיעה בקואורדינציה ובתנועתיות.
  • PCP גורם לעלייה ברמת הסרוטונין, ולכן אי אפשר להירדם לאחר צריכתו, וזאת בנוסף לתחושה של ידידותיות מופרזת, דמיונות שווא וסכנה לסכיזופרניה.
  • תגובה נוספת שנגרמת על ידי PCP היא אי-תחושת כאב. גם האלכוהול ובנזודיאזפינים פועלים באופן דומה, ולכן מסוכן ביותר לצרוך PCP ביחד עם אלכוהול או חומרים מעכבי פעולה של מערכת העצבים המרכזית. בשימוש משולב כזה בין של חומרים כרוכה סכנת מוות.
  • PCP מעלה את רמת האנדורפינים במוח (אופיאטים טבעיים), ולכן גורם להנאה ולטשטוש של כאב - גם בכך כרוכה סכנה למנת יתר עקב שימוש במינונים גבוהים או בשילובי חומרים בעלי השפעה דומה.
 
מינונים והשפעות - כמה חומר ולכמה זמן
ה-PCP הוא חומר מאוד מרוכז ובעל עוצמה גבוהה (אף יותר מל.ס.ד) וכבר במינון של 5-1 מ"ג (מינון נמוך) קיימת עלייה בלחץ הדם ובקצב הלב והנשימה נעשית שטוחה ומהירה. במקביל מורגשות תחושות של מצב רוח טוב, "שכרות", שינוי בתפיסת הגוף, פגיעה בכושר השיפוט, נימול בגפיים, שיכחון חלקי ותוקפנות.

במינון בינוני, 20-5 מ"ג, ממשיכה פעולת העירור - לחץ דם וקצב הלב גבוהים. עלולים להתרחש מצבים של פגיעה בקואורדינציה המוטורית, הליכה מתנדנדת, התנתקות ודה-פרסונליזציה, בלבול וחוסר התמצאות עד כדי מצב פסיכוטי שכרוך בנתק תחושתי (אי תחושה של כאב), עיוותי תפיסה כולל תפיסת הגוף, שיכחון חלקי, מצב רוח מופרז ופאניקה, רגישות יתר לכאב, לקול או אור, התנהגות לא צפויה, נוקשות שרירים, תוקפנות, אימפולסיביות, תנועתיות מוטורית חוזרת על עצמה (כמו עוויות פנים) כתוצאה מתגובות גוף לא רצוניות, דיבור משובש ולא הגיוני.

במינון גבוה, יותר מ- 20 מ"ג - מורגשת השפעת הדיכוי של מערכות הגוף שמתבטאת בירידה בלחץ הדם, בקצב הלב ובקצב הנשימה (עד כדי כשל לבבי וריאתי), בחילה וקטטוניה. תופעות נוספות שמורגשות במצב זה הן ריצוד העיניים, הזיות, התנהגות פסיכוטית, שיבוש חמור בקואורדינציה, שיכחון מוחלט, אפתיה או תרדמת (קומה), שעשויה להימשך כמה ימים והתכווצויות. עשויים להתהוות קרעים בכלי הדם שבמוח וקיימת סכנת מוות (PCP Pharmacology). כמו כן, נצפו פרכוסים ועוויתות, כולל הליכה רועדת, התאבנות השרירים, שינויים ברישום פעולות המוח (EEG) וחזרה קבועה על פעולה מורכבת (סטראוטיפיות).

משכי ההשפעה: בעישון או בשאיפה מורגשת ההשפעה של החומר לאחר 5-2 דקות ושיאה מורגש לאחר 30-15 דקות. בבליעה מורגשת ההשפעה לאחר 60-30 דקות ושיאה כעבור 2.5-1.5 שעות. ההשפעה מורגשת במשך 8-4 שעות (במינון לצורכי בילוי).

השפעות לטווח ארוך
שימוש ממושך ב- PCP גורם לירידה בזרימת הדם למוח הקדמי (frontal blood flow), כמו במצבי סכיזופרניה. השימוש בחומר עלול לגרום לפגיעות בתפקודים קוגניטיביים, בזיכרון, בחשיבה, בריכוז ובכושר הלמידה. הפגיעות בתפקודים הקוגניטיביים עשויות להימשך חודשים רבים ואף להישאר תמיד.

קיימים דיווחים על מצבים של פלאשבקים, חרדה מתמשכת, דיכאון קשה, תלות והתמכרות, תחושה של חוסר התמצאות ושיגעון, וכן חוסר יכולת להתמודד עם לחצים נורמאליים בעקבות השימוש בחומר. כמו כן, בקרב המשתמשים ב-PCP נרשמו ערכים גבוהים פי חמישה של "מסע רע" (bad trip) בהשוואה לסמי הזיה אחרים (Drugtext).

המצב החוקי של PCP
בישראל החומר נמצא בפקודת הסמים המסוכנים בחלק ב' סימן ב' (יחד אם אמפטאמין ומתאמפטאמין).
בארצות הברית נמצא החומר ברמת חומרה II ברשימת החומרים שבפיקוח. בבריטניה ברמת חומרה II בפקודת הסמים שאסורים בשימוש, וגם בשאר מדינות העולם החומר אסור בשימוש. החומר נמצא ברמת חומרה II ברשימת החומרים הפסיכו-טרופיים בפיקוח הנספחת לאמנה הבינלאומית לפיקוח על חומרים פסיכו-טרופיים מ- 1971, וגם חומרי המוצא שלו נתונים לפיקוח.

 
 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
סמים והשפעותיהם
חומרים פסיכואקטיביים
בדיקות לזיהוי סמים
סמים והשפעותיהם
אלכוהול
מריחואנה וחשיש
נזקי הקנאביס - מחקרים
אקסטזי
גת וחגיגת
קאתינון ומתקאתינון
G.H.B (סם האונס)
קטמין - סם האונס
L.S.D (אסיד)
קוקאין וקראק
פנציקלידין P.C.P
חומרים נדיפים
גז מזגנים - פריאון
גז צחוק - נייטרוז
גז מציתים
מתאמפטאמין
הרואין ואופיאטים
סטרואידים אנבוליים
עישון נרגילה
צמח הדטורה
קראטום
סאלביה דיבינורום
פטריות הזיה
קנבוס סינטטי
סמי פיצוציות
תרופות מרשם
ריטלין, ADHD
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956