המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

גז צחוק - נייטרוז

גז צחוק - נייטרוז

גז הצחוק מוכר בעיקר משימושו המאלחש ברפואת השיניים. בשנים האחרונות נפוץ השימוש בו לצורכי בילוי, שנעשה בשאיפה ישירה מהמכל, בריכוזים של 100%, פעולה שעלולה להביא לנזקים חמורים למערכת העצבים ולמוח.


גז צחוק - Nitrous Oxide (N2O) - תחמוצת החנקן, התגלה בשנת 1776 ונעשה פופולארי בגלל השפעותיו המאלחשות והאופוריות. זהו אחד החומרים המאלחשים המובנים פחות למדע, ומשמש ברפואה מ-1890, במיוחד ברפואת שיניים (בעיקר להרגעת ילדים קטנים), וגם בחדרי לידה.

בשימושו הרפואי ניתן החומר בשילוב עם חמצן, בריכוזים נמוכים יחסית (40%), תוך פיקוח על רמת החמצן בדם, ובשילוב עם חומרי אלחוש אחרים שמבטלים את השפעתו המסוכנת.

לאחרונה גילו חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת וושינגטון את דרך פעולתו של הגז במוח. לטענתם, החומר חוסם קולטנים מסוג NMDA, בעלי תפקיד מרכזי בתהליכי למידה, זיכרון ותחושת כאב, ומאט בכך פעילות מעוררת (אקסיטטורית).

החוקרים הוסיפו כי בתנאים מסוימים השימוש בחומר עלול לגרום נזק למערכת העצבים ולמוח, מכיוון שתחמוצת החנקן תופסת את מקומו של החמצן בדם ופוגעת באספקת החמצן למוח. נזק זה הוכח בניסויים שמצאו פגיעות חמורות בתאי המוח של חיות מעבדה שקיבלו את החומר.

תופעות נוספות שעלולות להיגרם משימוש לרעה בחומר: חולשה וחוסר תחושה באברי גוף, איבוד האיזון ומיומנויות מוטוריות, הזיות, חוסר התמצאות והרגשת עילפון. אם החומר נשאף ישירות מהמכל הדחוס יש סכנה לפיצוצים ברקמות ריאה, בנחירי האף ובמיתרי הקול (על ידי חלקיקים גז בהקפאה עמוקה). בכתב העת הרפואי Lancet אף דווח על מקרה של ניוון חוט השדרה כתוצאה משימוש בחומר.

החומר משווק במכלי גז גדולים לצרכים רפואיים ובמכלי מתכת קטנים יותר למאפיות ולמחלבות, כחומר מסייע בהקצפה של קרמים וקצפות. בשנים האחרונות נפוץ השימוש לרעה בחומר, בעיקר בקרב סטודנטים ותלמידים, שאינם מודעים לסכנות השימוש בו, ושואפים אותו ישירות מהמכל בריכוזים של 100%, בניגוד למקובל במסגרות הרפואיות. מחקר שבוצע בקרב סטודנטים בניו זילנד מצא כי 12% השתמשו בגז צחוק לצורכי בילוי.

בישראל, החל בינואר 2006, נכנס לתוקף תיקון לתקנות הרוקחים בדבר גז הצחוק, שלפיו אסור לייצר, לייבא ולשווק גז צחוק בלא לקבל היתר מראש לכך ממשרד הבריאות. לעובר על תקנות אלה צפוי עונש של קנס כספי ועד שישה חודשי מאסר.

מידע נוסף

כללי

bul5_2 קישור למידע מקיף על גז צחוק והשפעותיו

 

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
סמים והשפעותיהם
חומרים פסיכואקטיביים
בדיקות לזיהוי סמים
סמים והשפעותיהם
אלכוהול
מריחואנה וחשיש
נזקי הקנאביס - מחקרים
אקסטזי
גת וחגיגת
קאתינון ומתקאתינון
G.H.B (סם האונס)
קטמין - סם האונס
L.S.D (אסיד)
קוקאין וקראק
פנציקלידין P.C.P
חומרים נדיפים
גז מזגנים - פריאון
גז צחוק - נייטרוז
גז מציתים
מתאמפטאמין
הרואין ואופיאטים
סטרואידים אנבוליים
עישון נרגילה
צמח הדטורה
קראטום
סאלביה דיבינורום
פטריות הזיה
קנבוס סינטטי
סמי פיצוציות
תרופות מרשם
ריטלין, ADHD
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956