המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

צמח הדטורה

 
כללי

צמח הדטורה הנקרא גם THORNAPPLE JIMSON WEED או הוא צמח בר רעיל. כל חלקי הצמח מכילים חומרים רעילים מקבוצת האטרופין.

החומרים הרעילים שבצמח יכולים לגרום לתופעות שונות הכוללות עוויתות, הזיות, איבוד התמצאות במרחב עד לחוסר הכרה ומוות במקרים קיצוניים.

לתכשירים שמכינים מצמח הדטורה עשויות להיות השפעות חזקות מאוד התלויות לא רק בסוג הצמח ובמינון אלא גם במקום ובזמן שנעשה בצמח שימוש בהתאם לאישיות המשתמש. לראשונה תוארה השפעת הצמח ב - 1676 אצל חיילים שצרכו חליטה של הצמח בויירג'יניה. ההשפעות יכולות להופיע כעליה בדופק, ייבוש הריריות, גרון יבש ולעתים כעוויתות. בהתחלה מרגישים התעוררות שיכולה להתבטא בדיבור לא נשלט וצחוק, שכחה ופעולות חסרות שחר שחוזרות על עצמן, גם הזיות צבעוניות שעויות להופיע. לעיתים ההשפעה יכולה ליצור צורך עז בהתנהגות אלימה. לאחר ההתעוררות באה תקופה של שינה שיכולה להיות מלווה בחלומות והזיות שלפעמים יש להם אופי מיני. בהתעוררות יש תחושה של "הנג-אובר" ושכחה למה שקדם.

 
תיאור בוטני

צמח הדטורה שייך למשפחת הסולניים. למשפחת הסולניים משתייכים גם צמחים רעליים אחרים כמו "צמח השכרון" וה"בלדונה".

ידועים שני מיני דטורה: נטויית פרי, זקופת פרי.

צמחי הדטורה העשבוניים הם שיחים גדולים בעלי ענפים שאורכם מגיע עד לכ - שני מטר. זהו צמח חד שנתי או רב שנתי. העלים גדולים פשוטים או מפורצים במקצת הפרחים לבנים גדולים (כ-15 ס"מ) ויוצאים בודדים מחיק עלי הגביע הירקרק בעל צינור ארוך ו-5 שיניים. הכותרת היא דמויית חצוצרה. הפריחה היא בקיץ, הפרחים נפתחים בשעות הערב. הפרי הוא הלקט יבש המכוסה בשערות וקוצים ונפתח לארבעה פלחים. הזרעים הם שחורים וגדולים.

 
חומרי הרעל שבצמח
בכל חלקי הצמח, כולל העלים והזרעים נמצאים אלקלואידים רעילים מקבוצת אלקלואידים טרופאניים TROPANE ALKALOIDS בעיקר:
היאוסציאמין HYOSCYAMINE

סקופולאמין SCOPOLAMINE

אטרופין ATROPINE

שמשפיעים על מערכת העצבים המרכזית והפריפרית. הרעילות נגרמת בעיקר בגלל הפעילות האנטיכולינרגית של האלקלואידים הטרופאניים

 
תופעות ההרעלה

צימאון, יובש בפה, אישונים מורחבים, הזיות, חום יתר, סומק בעור, כאב ראש, דופק מהיר, עליה בלחץ הדם, עוויתות, כאבי שרירים, איבוד התמצאות, דיבור לא סדיר במשך שעות, חוסר הכרה ואף מוות.

דווח שאכילה של 20-10 זרעים יכולה לגרום ליובש בפה, דפיקות לב מואצים, אישונים מורחבים, ראייה מטושטשת, חוסר שקט.

אכילה של 50 זרעים גורמת להזיות חמורות. מנה גדולה יותר גורמת לאיבוד הכרה ולמוות.

החומר הפעיל ביותר בצמח הוא היאוסציאמין. שדומה בפעילותו לאטרופין ובעל השפעה חזקה כמעט פי שניים על שרירי העיניים (דווח על מקרים של התרחבות האישונים כבר לאחר מגע עם עלים טריים של הצמח), השפעה חזקה (פי שלוש) על הקולטנים הכולינרגיים של הלב והשפעה חזקה פי עשר על הקולטנים הכולינרגיים של המעיים.

 
דרכי השימוש

 bul3_2 עישון הזרעים ו/או עלים מיובשים

 bul3_2 אכילת הזרעים או לעיסתם

 bul3_2 חליטה, שתיית תה מזרעי הפרי

 bul3_2 הסנפה

 bul3_2 משחה

 
משך ההשפעה
בחליטה למשל השפעת החומרים נמשכת 24-12 שעות, תוארו מיקרים שההשפעה נמשכה יותר, שבוע ואף חודש עם דיווח של טשטוש ראיה, סחרחורות, חוסר התמצאות.

השפעת החומר בעישון נמשכת מחצי שה עד כמה שעות.

בהסנפה ההשפעה נמשכת כמה שעות.

גם שימוש במשחה מסוכן ואי אפשר למדוד במדויק את המנה ומידת הספיגה.

 
טיפול רפואי מומלץ בהרעלה

א. ריקון הקיבה על ידי שטיפה, או על ידי גרימת הקאה.

קירור הגוף על ידי הרטבת העור במים צוננים.

ב. טיפול על ידי הזרקה איטית של פיזוסטיגמין (PHYSOSTIGMINE)

אזרין (ESEAINE) לתוך הווריד במינון 4-1 מ"ג למבוגר 1.0-0.5 מ"ג לילד

אם החולה מאבד הכרתו יש לחזור על טיפול זה.

מומלץ שימוש בדיאזפאם (DIAZEPAM) במינון בינוני אם ישנן עוויתות היות והרעילות נגרמת בעיקר על ידי הפעילות האנטיכולינבגית וההתנגדות לאצטילכולין באזור הנוירורצפטורים. לכן הטיפול הפרמקולוגי נעשה עם חומר כמו פיזוסטיגמין, חומר שמגדיל את ריכוז האצטילכולין ברצפטורים או כל חומר שמכוון את פעולתו כנוגד כולין-אסטרזי. לפי הצורך יש לפעול להורדת חום, מניעת יובש, מניעת התכווצויות, טיפול נשימתי וקרדיוואסקולרו (פרופנולול מומלץ במקרה של הפרעות קצב ניכרות).

נוסף לטיפולים לעיל יש לתת טיפול פסיכיאטרי (בתאום עם הטיפול הרפואי) לניטרול ההפרעות הנפשיות ולהרגעה מהגברת ההפרעות הגופניות שנגרמו עקב השימוש בדטורה.

 

אזהרות
הדטורה הוא צמח רעיל ומסוכן. מרכזי הפיקוח על מחלות ורעלים בארה"ב מדווחים כי 89% מכל השימושים הנעשים בדטורה מסתיימים בהרעלה.

חשוב להבין כי ישנם הבדלים בין זני הדטורה בכמות ובסוגי האלקלואידים שהם מכילים.

הזיות שכיחות הנגרמות על ידי השימוש בדטורה יכולות להיות שמעתיות (אודיטוריות) שבהן המשתמש מדבר אל אנשים שאינם נמצאים בקרבתו או הזיות שבהן המשתמש מדבר אל עצמים. המשתמש אינו מזהה מראה ולעיתים מדבר אל דמותו המשתקפת או מרגיש שעצמים "קמים לתחיה". מקרי המוות הם בדרך כלל כתוצאה מאי ספיקת לב ומקשיים בנשימה.

יש להיזהר בשימוש בדטורה אם הינך מטופל בתרופה כלשהי. מסוכן להשתמש בדטורה אם יש לך בעיות בלב. יש להיזהר מאוד משימוש בדטורה אם אי פעם השתמשת בסם פסיכודילי.

אין להשתמש בדטורה אם הנך סובל מגלאוקומה.

אין להשתמש בדטורה אם את/ה לוקח/ת תרופה נגד שלשול, תרופות נוגדות צרבת, אנטי היסטמינים, חומרים משתנים, תרופות הרגעה, כיניצין, תרופות נוגדות דיכאון.סיכום השאלות והתשובות הנפוצות המלוות את נושא הדטורה נלקח מתוך אתר ENTHEOGEN.


מהן הההשפעות העיקריות?
השפעותיו העיקריות של הדטורה נגרמות ע"י תכונותיו האנטיכולינרגיות. הן כוללות: עוררות ו/או חרדה; בחילה קשה; אישונים מורחבים; ראייה מטושטשת או מקובעת (fixed-focus); פעימות לב מהירות; חוסר התמצאות קשה; אובדן זיכרון; אובדן תחושת זמן; הזיות קשות של שמיעה, ראייה ותחושה; רגישות גבוהה לאור ולרעש; מעברים למצבי חלום שנתפסים כאמיתיים, חוסר קואורדינציה קיצוני; אובדן שליטה על הגוף; סחרחורת; תפיסה של נסיעה בין - כוכבים למקומות מוכרים; אינטראקציה עם חברים, קרובי משפחה ואנשים אחרים שאינם נמצאים פיזית על יד המשתמש; יובש וגירוי קיצוני של הפה, הגרון, העיניים, דרכי השתן ורקמות ריריות אחרות; אפשרות להתנהגות רגשית או אלימה בלתי נשלטת; חוסר יכולת להיזכר בשום דבר אף שהמשתמש כבר נמצא תחת השפעות הסם במשך זמן מה.

 


באיזה חלק מהצמח החומר יותר מרוכז?

כל חלקי הצמח מכילים כימיקלים פעילים. בדרך כלל, הפרחים הם בעלי ההשפעה החלשה ביותר, לאחר מכן העלים, גהבעולים, השורשים, תרמילי הזרעים, והזרעים. יש להזהר בקביעת המינון משום ששילוב האלקלואידים וריכוזיהם שונה בין הזנים ובין חלקי הצמח השונים.

 

מהי צורת השימוש?

צורות השימוש הכבדות ביותר כוללות אכילת הזרעים או שתיית תה העשוי מהעלים, הגבעולים ותרמילי הזרעים. צורות שימוש אחרות כוללות עישון העלים והפרחים, שאיפת אבקה העשויה מזרעי הצמח המעוכים או מריחת משחה העשויה מחלקי הצמח המעוכים על הגוף. כל צורות השימוש מסוכנות.

 

מהו המינון הטיפוסי?

שכרון כתוצאה משמוש בדטורה יכול להימשך ממספר שעות עד כמה ימים. וזאת על פי זן הצמח, החלק בצמח שנעשה בו שימוש, ועל פי צורת הצריכה (שאיפה, עישון, אכילה, שתייה, וכד' המשפיעים על המינון). בדרך כלל, עשרה זרעים מספיקים לגרימת השפעה בסיסית או בינונית. יש לזכור, כי חלקי האלקלואידים השונים שונים מזן לזן, שונים בין חלקי הצמח השונים, תלויים בגיל הצמח, ואף תלויים בתנאיי הגידול של הצמח.

מספר דיווחים מצביעים על כך שכל צורות השימוש בדטורה הן מסוכנות אך העישון והשאיפה הם המסוכנים ביותר. כבר במינונים נמוכים יש להיות מוכנים לכך שתהיו שיכורים וחסרי אוריינטציה למשך זמן. אסור להתנסות בדטורה בסביבה שאינה בטוחה וללא מדריך וחובה לדאוג לאספקת מים בהישג יד.

 

כמה זמן זה נמשכת ההשפעה?

כאשר משתמשים בכמות כלשהי של תה הדטורה או בצורת שימוש אחרת התכונן/ני להרגיש את השפעות הצמח למשך 12 עד 24 שעות ויותר. ה"הנגאובר" בדרך כלל מלווה בראייה מטושטשת, ברגעים של דיסאוריינטציה (אי התמצאות) וברגעים של עוררות ואנרגיה גדולה. שרידים של ההשפעה יכולים להימשך שלושה ימים עד שבוע. דווחו מקרים שבהם נמשכו התופעות של ראייה מטושטשת, סחרחורת ואי-התמצאות במשך חודשים רבים אחרי השימוש בדטורה. וכמובן היו מקרים רבים של מוות, בדרך כלל כתוצאה מאי-ספיקת לב ומבעיות נשימה. לאור האמור לעיל, עישון דטורה יגרום לגירוי בלתי נעים ומהיר לגוף, להתייבשות הפה והגרון, והם יימשכו שלושים דקות עד מספר שעות. שאיפת אבקת הצמח תגרום לגירוי גופני אינטנסיבי יותר ולדליריום (הזיות) למשך שעות רבות. שימוש בדטורה כמשחה מאד מסוכן בגלל חוסר היכולת למדוד באופן מדויק את המינון ואת קצב הספיגה.

 

מהם המרכיבים הפעילים בדטורה?

השפעות הדטורה קשורות להימצאותם של tropane alkaloids, כולל סקופוטאמין, אטרופין, אפוסקופולאמין, אפואטרופין, טרופין, מטלאידין ועשרות רכיבים נוספים. בדרך כלל, הצמחים הצעירים מכילים בעיקר סקופולאמין בעוד המבוגרים יותר מכילים בעיקר היוסציאמין. רכיבי הצמח תלויים בזן.

Tropanes פועלים כאנטאגוניסטים מוסקריניים החוסמים מעבר אצטילכולין במערכת העצבים הפרהסימפטטית. כתוצאה מכך נגרמת לגוף עוררות עצומה (אקסיטציה). תופעות הלוואי הפיזיות העיקריות כוללות התייבשות של רקמות ריריות, אדמומיות, פריחה, לחץ דם גבוה, דופק לב מואץ, הרחבת האישונים, ראייה מטושטשת וסחרחורת.

בשנים האחרונות התפרסמו בעתונים היומיים בארץ מקרים לא מעטים של הרעלות קשות ואף של מקרי מוות שנגרמו בשל השימוש בדטורה.

 

   
 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
סמים והשפעותיהם
חומרים פסיכואקטיביים
בדיקות לזיהוי סמים
סמים והשפעותיהם
אלכוהול
מריחואנה וחשיש
נזקי הקנאביס - מחקרים
אקסטזי
גת וחגיגת
קאתינון ומתקאתינון
G.H.B (סם האונס)
קטמין - סם האונס
L.S.D (אסיד)
קוקאין וקראק
פנציקלידין P.C.P
חומרים נדיפים
גז מזגנים - פריאון
גז צחוק - נייטרוז
גז מציתים
מתאמפטאמין
הרואין ואופיאטים
סטרואידים אנבוליים
עישון נרגילה
צמח הדטורה
קראטום
סאלביה דיבינורום
פטריות הזיה
קנבוס סינטטי
סמי פיצוציות
תרופות מרשם
ריטלין, ADHD
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956