המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

פטריות הזיה

פטריות המכילות את החומרים הפעילים פסילוסין ופסילוסיבין ובליעתם עשויה לגרום לשינוי התודעה ולהזיות. חומרים אלה דומים במבנה המולקולרי שלהם לחומרים שמשמשים כמוליכי מסרים במרווחים (סינפסות) שבין תאי העצב, כמו סרוטונין, ולכן הם מתאימים לקולטנים שבקצות תאי העצב. הסרוטונין אחראי על פונקציות חשובות ביותר כמו: תיאבון, שינה, זיכרון ולמידה, וויסות החום, התנהגות ומצב הנפש (כולל דיכאון), מערכת הלב, כיווץ השרירים, מערכת ההפרשה הפנימית (הורמונים). הפסילוסיבין תופס את מקומם של מוליכי המסרים הטבעיים, משבש לחלוטין את פעילות מערכת העצבים המרכזית ומסכן את בריאותו ולעתים אף את קיומו של האדם.

החומר נמכר כפטריות מיובשות או כאבקה טחונה והוא נצרך כחליטה (תה) או בבליעה ישירה.

השפעות השימוש בחומר דומות להשפעות השימוש בסמים מעוררי הזיה כמו לס"ד אך עוצמת החומרים הפעילים בפטריות נמוכה מעוצמת החומר הפעיל בלס"ד.

השפעת החומר מורגשת תוך 20 דקות עד שעה מבליעתו והוא משפיע במלוא העוצמה במשך 2-3 שעות וההשפעה מתפוגגת, בדרך כלל, במהלך 4-8 השעות הבאות.

עוצמת ההזיות ויתר ההשפעות של החומר מותנים בכמות שנצרכה, במצב רוחו של המשתמש ובמקום הימצאו. התחושה שחש המשתמש ("טריפ") היא של עלייה במודעות, אינטנסיביות של תחושות ורגשות, עיוותי קולות ומראות, איבוד מימד הזמן. לאנשים שנטלו פטריות הזיה קשה לחשוב או לפעול באופן נורמאלי. הם עשויים להראות שמחים, צוחקים או מנותקים, מרוכזים בעצמם או מפוחדים.

ההשלכות הגופניות של שימוש בפטריות הזיה כוללות דיכוי תיאבון, כאבי בטן, בחילות, פגיעה בקואורדינציה המוטורית, סחרחורת, גלי חום וקור, עליה בקצב הלב.

 

סכנות לבריאות הנפש

השימוש במעוררי הזיה, ובהם הפטריות, עשוי לגרום לפגיעה רגשית או נפשית משום שהחומרים מעצימים את התחושות הקיימות ולכן אם המשתמש מודאג או עסוק בזיכרונות או הרהורים שליליים הוא עשוי לחוות חוויה קשה ומפחידה הקרויה "טריפ רע". לטווח הארוך הם עשויים לעורר מחלות נפש שאלמלא השימוש בחומר הפסיכדלי הן לא היו מתעוררות.

סיבות נוספות להיווצרות תחושות קשות ומפחידות לאחר צריכת החומר הן: נטילת כמות גדולה של החומר, ריכוז גבוה של החומר, שימוש בפטריות שמכילות חומרים מסוכנים יותר או רעילים (למשל פטריית האמניטה שצבעה אדום מנוקד בלבן), הימצאות במקום מפחיד, מתחים עם האנשים שבחברתם נצרך החומר.

"טריפ רע" מתאפיין בתחושה חזקה של חרדה ופראנויה, קיימת תחושה אתה עלול למות והיא מלווה בהזיות שנושאיהן שליליים, כמו דם, עכבישים, חרקים, מפלצות, גולגולות וכדומה. מצב זה הוא מאוד לא נוח ועשוי להיות טראומטי ולהשפיע על המשתמש במשך ימים עד שבועות רבים לאחר השימוש, ולעתים הוא משאיר את חותמו לכל החיים והמשתמש ממשיך לסבות מחרדות, דיכאון או הפרעות נפשיות אחרות.

מאחר שאין לדעת את ריכוז החומר הפעיל בפטריות, גם השימוש במנה שנראית קטנה עלול להיות מסוכן.  אתרי האינטרנט מלאים, אף אלה שמצדדים בשימוש, באזהרות מפני השימוש בפטריות ומדווחים על חוויות קשות ומפחידות שחוו צעירים שהתנסו בחומר,  כמו אותה אישה שבגיל 20 נטלה פטריות הזיה ובגיל 47 היא סובלת מדיכאון קשה ומפחדים (פוביות) ונדרשה לטיפול פסיכיאטרי אגרסיבי כמו הלם חשמלי.

   

   

הם נראים שמחים, צוחקים או מנותקים, מרוכזים בעצמם או מפוחדים, אבל דבר אחד בטוח: הם לגמרי אבודים. צריכת פטריות הזיה מסוכנת עד מוות ותחושת ה"טריפ" של המשתמש עלולה בקלות להיגמר ב"טריפ רע"

  

כיצד פועלת פטריית ההזיה?

החומרים הפעילים בפטריות הזיה (פסילוסין ופסילוסיבין) דומים במבנה המולקולרי שלהם לחומרים המשמשים מוליכי מסרים טבעיים בתאי העצב, דוגמת הסרוטונין. סרוטונין הוא חומר האחראי על פונקציות חיוניות ביותר כגון תיאבון, שינה, זיכרון ולמידה, ויסות החום, מערכת הלב, כיווץ השרירים ומערכת הפרשת ההורמונים, התנהגות ומצב הנפש, כגון דיכאון. לכן בליעת פטריות הזיה עלולה לגרום שינויים בתודעה והזיות, ואף לשבש לחלוטין את פעילות מערכת העצבים המרכזית. השימוש בפטריות אלה הוא הרסני לבריאות המשתמש, לעתים עד כדי מוות.

  

כיצד משפיעים החומרים הפעילים בפטריות הזיה?

תחושת ה"טריפ" של המשתמש היא של התגברות המודעות, אינטנסיביות של תחושות ורגשות, עיוותי קולות ומראות ואיבוד ממד הזמן. החשיבה ושיקול הדעת לקויים, וכן המשתמשים נראים שמחים, צוחקים או מנותקים, מרוכזים בעצמם או מפוחדים. השפעות השימוש בחומר דומות להשפעות השימוש בסמים מעוררי הזיה מסוג לס"ד, אך עוצמת החומרים הפעילים בפטריות נמוכה מזו שבלס"ד. עוצמת ההזיות ושאר השפעותיו של החומר מותנות בכמות שנצרכה, במצב רוחו של המשתמש ובמקום הימצאו. ההשפעות הגופניות הן: דיכוי תיאבון, כאבי בטן, בחילות, פגיעה בקואורדינציה, סחרחורת, גלי חום וקור וכן האצת קצב הלב.

  

מהו משך ההשפעה של החומר וכיצד הוא נצרך?

השפעת החומר מורגשת בתוך 60-20 דקות, והוא משפיע במלוא העוצמה במשך 3-2 שעות. ההשפעה מתפוגגת בדרך כלל במהלך 8-4 השעות שלאחר מכן. החומר נמכר כפטריות מיובשות או כאבקה טחונה והוא נצרך כחליטה (תה) או בבליעה ישירה.

  

מהן הסכנות לבריאות הנפש?

השימוש בכל הסמים מעוררי ההזיה, כולל פטריות, עלול להיות כרוך בפגיעה רגשית או נפשית בלתי הפיכה. החומרים מעצימים את התחושות הקיימות, ולכן אם המשתמש מודאג או עסוק בזיכרונות או בהרהורים שליליים ייתכן מאוד שיחווה חוויה קשה ומפחידה הקרויה "טריפ רע". בטווח הארוך, סמים מעוררי הזיה עלולים לעורר מחלות נפש שאלמלא השימוש בחומר הפסיכדלי לא היו מתעוררות. התחושות הקשות והמפחידות שלאחר צריכת החומר יתעצמו ביחס לכמות החומר ולריכוזו. גורמים משפיעים נוספים הם שימוש בפטריות במקום מפחיד ומתחים עם האנשים שבחברתם נצרך החומר.
"טריפ רע" מתאפיין בתחושה חזקה של חרדה ופרנויה, מלווה בהזיות קשות ושליליות, ועלול להיות טראומתי ולהשפיע על המשתמש במשך ימים עד שבועות רבים לאחר השימוש, ולעתים הוא משאיר את חותמו לכל החיים, והמשתמש ממשיך לסבול מחרדות, מדיכאון ומהפרעות נפשיות אחרות.
מאחר שאין לדעת מהו ריכוז החומר הפעיל בפטרייה, גם השימוש במנה קטנה למראית עין עלול להיות מסוכן. אתרי האינטרנט, גם אלה המצדדים בשימוש בפטריות הזיה, מלאים באזהרות מפני השימוש בהן ומדווחים על חוויות קשות ומפחידות שחוו צעירים שהתנסו בחומר.

  

החוק בישראל ובעולם

על פי פקודת הסמים המסוכנים בישראל, וכך גם במדינות אחרות בעולם, החומרים הפעילים שבפטריות אסורים בשימוש ובסחר.

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
סמים והשפעותיהם
חומרים פסיכואקטיביים
בדיקות לזיהוי סמים
סמים והשפעותיהם
אלכוהול
מריחואנה וחשיש
נזקי הקנאביס - מחקרים
אקסטזי
גת וחגיגת
קאתינון ומתקאתינון
G.H.B (סם האונס)
קטמין - סם האונס
L.S.D (אסיד)
קוקאין וקראק
פנציקלידין P.C.P
חומרים נדיפים
גז מזגנים - פריאון
גז צחוק - נייטרוז
גז מציתים
מתאמפטאמין
הרואין ואופיאטים
סטרואידים אנבוליים
עישון נרגילה
צמח הדטורה
קראטום
סאלביה דיבינורום
פטריות הזיה
קנבוס סינטטי
סמי פיצוציות
תרופות מרשם
ריטלין, ADHD
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956