המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

פיצוציות

הפיצוציות ועוד

 1. "בפיצוציות", תופעה הנפוצה בשנים האחרונות בארץ, נמכרים מדי חודש אלפי טבליות וקפסולות המכילות חומרים בעלי השפעה דומה או זהה להשפעת "סם מסוכן".

 2. מהר מאוד למדו הסוחרים / מפיצים כי אם יציעו סחורה מחומרים שונים שלא כלולים ברשימת "הסמים המסוכנים" הרי לא שלא יואשמו רק "בסחר", אלא גם יצהירו בריש גלי כי מדובר: "בסם חוקי", והמהדרין שביניהם אף מוסיפים לתווית: "באישור המשטרה".

 3. משטרת ישראל - המעבדה האנליטית של מדור זיהוי פלילי, הצליחה להכניס לפק' "הסמים המסוכנים" (והאסורים) קבוצה גדולה של חמריםסינטטיים במטרה לבלום את התופעה אך לצערנו לא ניתן למגר אותה עד תום.

 4. חלק גדול "מחומרים מסוכנים" אילו, בתוספת תרופות מזוייפות נמכרים "בפיצוציות" המוכרות גם משקאות אלכוהולים מבלי ששלט המורה על "איסור מכירת אלכוהול לקטינים" ימצא במקום, וגם אם הוא נמצא, איש לא טורח לבדוק גילו של הקונה.

 5. אין צורך לומר כי במקרים מסויימים של שימוש בחומרים מסוכנים ושילוב עם אלכוהול עלולות להיות התוצאות "בלתי הפיכות" ומהידוע למשטרה היו מס' מקרי מוות בשנה זו.

 6. לאחרונה, ובשיתוף פעולה עם "היח' ללחימה פרמצבטית" של מש' הבריאותהחלו יח' המשטרה בפעילות אכיפה כנגד הפיצוציות. לפעילות זו כדאי וראוי גם לשתף את הפיקוח העירוני של הרשות המקומית.

 7. קובע "חוק העונשין" לגבי מכירת כדורים וקפסולות שמדובר בעבירה על סעיף, 
  338 (א) (8). סעיף 338 א' - קובע כי: "העושה אחת מאלה בדרך נמהרת או רשלנית שיש בה לסכן חיי אדם או לגרום לו לחבלה, דינו מאסר שלוש שנים"

 8. בבסעיף 338 - (ס. קטן - 8) מדובר על מקרה בו אדם "מוכר או מספק, נותן, או מפעיל תרופה או חומר מרעיל או מסוכן" - דינו מאסר שלש שנים.

 9. ניתן גם, ע"י איסוף מידע מוקדם, לבדוק האם מוכרים בפיצוציות אלכוהול לקטינים, והאם קיים השילוט המורה על איסור מכירה.

 10. לאחרונה התפרסם פס"ד של בימ"ש ירושלים כנגד מחזיק בפיצוצייה שנאשם במכירת "חומרים מסוכנים" האיש נלקח למאסר, והמקום נסגר ל-30 יום, בערעור קבע ביהמ"ש כי האיש ישוחרר למעצר בית, הפיצוצייה תשאר סגורה ואף הוטל קנס כספי גבוה על הנתבע.

 11. בעת חיפוש בפיצוציית ועם המצאות קפסולות בלתי מזוהות ניתנה למשטרה סמכות להאשים את המוכר / החשוד "באחזקה" ו"שימוש" בסמים (עפ"י פק' הסמים המסוכנים) ועפ"י סעיף, 338 (8) "דרך נמהרת או רשלנית" לתפוס ולשלוח המוצגים למז"פ.

 12. במקרים בהם המז"פ קובע כי החומר אינו סם מסוכן, תועבר חוו"ד זו למשרד הבריאות ליח' למלחמה פרמצבטית.

 13. היח' הפרמצבטית בראשות מג'אר מיקי אריאלי ואהרון גרונדמן נענית ברצון לכל קריאה לפעילות בכל מקום וניתן להתקשר אליהם בטל: 02-6551772/4 פקס: 02-6551776 או לר. היחידה מיקי אריאלי: 050-6243137 ואהרון גרונדמן: 050-6243136.

 14. אם נדע לשלב ולאגם כוחות, נוכל לצמצם את התופעה שהיא בנפשנו. חשוב שימצא כל מתאם את הדרך הנאותה לשת"פ הן עם המשטרה, הרשות המקומית ומ. הבריאות, לציין כי פעילות חיוביות נערכו בחיפה, ת"א וירושלים עד הגשת כתבי אישום.
 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אכיפה וחקיקה
אמנות בין לאומיות
שוק הסמים בישראל
פקודת הסמים המסוכנים
פיצוציות
אלכוהול - חוקים ותקנות
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956