אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

מן התקשורת

ראש אגף הדרכה ומידע ברשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול, אורית שטרנרג התארחה בתכנית רצועת הביטחון בגלי צה"ל (ד' 19.4.17) בה דיברה על שתיית אלכוהול בקרב בני נוער וחיילים, על הסיבות לשתייה מופרזת בקרב בני נוער וחיילים ואף סקרה את התכניות השונות למניעה ולהעלאת המודעות לחומרים מסוכנים המכניסים לגוף החל מגיל הגן ועד תכניות שמפעיל הצבא.

לשמיעת הראיון המלא לחץ כאן

-----

אורי נוימן, מנכ"ל האיגוד הירושלמי למאבק בסמים ובאלכוהול התראיין לתכנית עושים סדר (ד' 12.4.17) בה דיבר על תופעת שתיית האלכוהול אצל קטינים ודרכי הטיפול בה. בין היתר אמר אורי כי " אנחנו נאבקים בזה בכמה צורות. אנחנו עוסקים הרבה מאוד בפעילות חינוך ומניעה, גם בבתי ספר, גם עם הורים וגם עם צוותים חינוכיים. אנחנו מאמינים שככל שידחה גיל השימוש וככל שהילדים יבינו את הסכנות שבשימוש באלכוהול, אנחנו נצמצם את התופעה".

לראיון המלא לחץ כאן

-----

ד"ר יוסי הראל פיש המדען הראשי של הרשות, בראיון לתוכנית ה'חצר האחורית' ברשת ב' (28.3.17). במהלך הראיון עסקו בדרך הנכונה להתמודד עם בעיית השימוש בסמים ובאלכוהול של בני נוער, "מודל אי הפללה באחריות" ועוד. במסגרת הראיון ציין ד"ר הראל פיש: "כמו שנעשה היום בכל העולם יש להסתכל על המשתמש בתור בעיה חברתית ובריאותית ולא כבעיה פלילית, לשחרר הרבה יותר משאבים שאפשר יהיה לרכז אותם בהסברה, מניעה ובטיפול במקום בדברים שקשורים להפללה"/


לשמיעת הראיון המלא לחץ כאן

-----

איתן גורני מנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול בראיון לתכנית "בוקר טוב" בגל"צ (16.3.16) בעקבות מסקנות מחקר שביצע ד"ר יוסי הראל פיש, המדען הראשי של הרשות. במסגרת הראיון דנו במספרים המצביעים על זינוק במשתמשי הקנאביס ועל הדרך להתמודד איתם.

לשמיעת הראיון המלא לחץ כאן

---- 

"החלטתי להיות נרקומן כדי לנקום באבא". אחמד ,54, מספר בגילוי לב למאקו (16.3.17) על הילדות בצל עוני ואיך היא הובילה אותו להשתמש בסמים. בעיית הסמים במגזר הערבי הפכה למכה של ממש כתוצאה מחוסר הסברה ומודעות. גם כאשר מבקשים טיפול, אין את התנאים ההולמים לכך.

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן 

-----

סקר חדש שהוצג בישיבה של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול הראה כי אחוז המשתמשים בקנאביס זינק למעלה - כאשר 40% מצעירים בגילאי 18-25 עישנו בשנה האחרונה. כך פורסם באתר YNET.  

ד"ר  יוסי הראל-פיש המדען הראשי של הרשות הסביר את הנתונים: "יש שלוש סיבות לעלייה הזו ששמה אותנו בין המקומות הגבוהים בעולם בשימוש בקנאביס. במדינת ישראל יש אחוז מאוד גבוה של שימוש בקנאביס הרפואי. זה גורם לאנשים לחשוב שזה בסדר כי זו הרי תרופה. הסיבה השנייה היא השיח שמדבר על לגליזציה, לו שותפים ידוענים ושמפחית את תפיסת המסוכנות. הדבר השלישי, תיאוריית הנורמליזציה – השימוש בקנאביס הפך בשנים האחרונות מלא-מקובל למקובל וכך המון משתמשים נורמטיביים נכנסו למעגל".

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן 

-----

"יש כאלה שמגיעים לקנות סמים ונשארים לילה, ועוד לילה, מתמכרים למקום, ובלי לשים לב – עוברות שנה או שנתיים, והם הופכים לדרי רחוב. מסתובבים בתחנה המרכזית הישנה חסרי כל. גברים ונשים שעובדים בזנות כדי לממן את הסמים". כך מספר אבנר כבל, מנהל התכנית "צעד ראשון" של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול בכתבה שפורסמה (20.2.17). התכנית  נותנת מענה מידי של גמילה ושיקום למכורים לסמים ואלכוהול, כולל נשים שעובדות בזנות ודרי רחוב שחיים ברחובות תל אביב.

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן 

-----

סמי הפיצוציות הפכו בעשור האחרון למכת מדינה (8.2.17). המשתמשים בהם אינם נרקומנים או פושעים, אלא בני נוער תמימים, אנשי צווארון לבן ואנשים נורמטיביים אחרים. "המהפכה שיצרה את מושג סמי הפיצוציות היא מהפכה טכנולוגית" פוסק פרופסור הלפרן, מנהל מחלקת רפואה דחופה באיכילוב: "כל כימאי מתחיל יכול לתכנן נוסחאות ומולקולות ולהכין מהן תרכובת בעזרת חומרים שניתן להשיג בקלות. כשכימאי פושע מתכנן מולקולה חדשה שתגרום להשפעה פסיכוטרופית לא מעניין אותו מהן תופעות הלוואי שלה".

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן 

-----

בכתבה שפורסמה (22.1.17) הוסבר כי אלכוהול מסוכן לעובר יותר מעישון סיגריות וסמים. "תינוק שאמו שתתה במהלך ההריון עלול לסבול מפגיעה בלתי הפיכה בהתפתחות המוח ובמבנה התקין שלו. אלכוהול עובר באופן חופשי דרך השלייה אל העובר, כך שרמת האלכוהול בדם העובר זהה לחלוטין לרמה שמצטברת אצל האמא השותה. עוברים שאימהותיהם שתו אלכוהול עלולים להיוולד עם תסמינים של תסמונת האלכוהול העוברים בין היתר כוללים: בעיות קשב וריכוז, בעיות התנהגות, ובמהלך חייהם הם עלולים להיקלע לעימותים רבים עם החוק. כך לדברי  ד"ר יהודה סנצקי, מומחה לרפואת ילדים, נוירולוגיה ולהתפתחות הילד.

לקריאת הכתבה המלאה לחץ כאן 

-----

בעקבות החלטת השר לביטחון פנים גלעד ארדן, על שינוי במדיניות אכיפה כלפי משתמשים בקנאביס, התראיין ד"ר יוסי הראל פיש, המדען ראשי ברשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, בתכנית חמש בערב בערוץ 10 (ה' 26.1.17) במסגרת הראיון ציין כי "מריחואנה מחוץ לחוק, היא נשארת מחוץ לחוק. ישנה תמימות דעים לגבי הנזקים של הקנאביס ובעצם המטרה המרכזית זה לגרום לאנשים לא להשתמש או להפסיק להשתמש ובוודאי בוודאי לא להגיע למצב של התמכרות. והשאלה שעמדה זה מה הדרך הנכונה לעשות את זה"

לצפייה בראיון לחץ כאן

------

"מה שאנחנו סבורים, והיינו סבורים גם קודם, שהאמצעי הראשון לפעול בו הוא לא ההליך הפלילי. שהדגש, וכך היה הדגש של הרשות מאז ומתמיד, לעבוד בנושאים של הסברה, בנושאים של מניעה, בנושאים של טיפול ושיקום, אבל גם בפירוש גם בנושאים של אכיפה. אבל האכיפה לא הייתה במרכז עבודתנו". כך אמר עו"ד איתן גורני מנהל הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול בראיון לתכנית המוסף בערוץ הראשון (ה' 26.1.17).

לצפייה בראיון המלא לחץ כאן

-----

עצם הנוכחות של ההורים בחיי היומיום של הילדים, מקטין את הסיכוי שלהם להיות מעורבים בהתנהגויות בסיכון". ד"ר יוסי הראל פיש, המדען הראשי ברשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול התראיין (ג' 3.1.17) לתכנית משפחה גרעינית בגלי צהל בה דיבר על סוגי ההתמכרויות של בני הנוער בישראל וכיצד אחריות הורית משפיעה על התנהגות בסיכון.ו"ד איתן גורני, מנהל הרשות למלחמה בסמים


לצפייה בראיון המלא לחץ כאן

-----

"יש אפשרות להשפיע על הכיף, לא צריך כל הזמן לחפש כיף תחת ההשפעה"- ד"ר יוסי הראל פיש המדען הראשי של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול התארח ביום שני (26.12.16) בערוץ 2 בתכנית בוקר בריא  ומסביר כיצד להתמודד עם צריכת אלכוהול בקרב בני נוער.

לצפייה בראיון לחץ כאן

-----

כתבה שפורסמה באתר מאקו (יום ב' 26.12.16) בשיתוף הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, סוקר פרופ' פיני הלפרן מנהל מלר"ד איכילוב את הסכנות הטמונות בשתיית אלכוהול מרובה וסיבות המובילות לשתיית אלכוהול מרובה וכיצד יש לנהוג במקרה של הרעלת אלכוהול.

לקריאת הכתבה במלואה לחץ כאן

-----

אורית שטרנברג, ראש אגף מידע והדרכה, הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול התארחה ביום ראשון (25.12.16) בתכנית הבוקר של אורלי וגיא והסבירה כיצד ניתן להיזהר מסם אונס, לאיזה סימנים יש לשים לב.

לצפייה בראיון  לחץ פה

-----

כתבה שפורסמה באתר מאקו (יום ה' 22.12.16) בשיתוף הרשות הלאומית סוקרת את הסכנות הטמונות בסם האונס וטיפים כיצד להימנע מפגיעה של סם האונס או מפגיעה של הסובבים אותנו מהסם.

לקריאת הכתבה במלואה לחץ כאן

-----

בהמשך לדיון שהתקיים היום (יום ב' 12.12.16) בוועדה למאבק בנגע הסמים בכנסת בנושא אכיפה חשוב מאוד להבהיר: המודל הפורטוגזי ביחס למדיניות הטיפול בצרכני קנאביס נבחן על ידי הרשות לצד מודלים אחרים, זאת במסגרת פעילות ועדת רותם. הרשות מאמינה כי חשוב לשים את הדגש בהיבט הטיפולי ולאו דווקא הפלילי, אך עדיין אין החלטה על תמיכה במודל זה או אחר"

לכתבה בנושא לחץ כאן

-----

אורית שטרנברג, ראש אגף מידע והדרכה ברשות בראיון לתכנית הבוקר עם אברי גלעד והילה קורח (7.12.16) על ההחלטה לפירוק הרשות: בגלל עניין פוליטי, הממשלה רוצה לפרק את הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול והכל על גבם של המכורים. 27 שנים של עשייה בין היתר בניית מסגרות ייחודיות, מסלול ירוק, פרויקט צעד ראשון, הקו החם שפועל 24 שעות, כל זה לא יפסיק להתקיים. הצעת החוק החדשה רואה במכורים כעבריינים ולא כאנשים חולים הזקוקים לטיפול. ההחלטה לפרק את הרשות תהיה בכיה לדורות, הרשות שתקום תעסוק  בעיקר במניעת פשיעה ואכיפה. סמים זאת לא פשיעה זאת מחלה. מכורים הם חולים ויש לטפל בהם כבעיה בריאותית וחברתית

לשמיעת הראיון המלא לחץ כאן

-----

אורית שטרנברג, ראש אגף מידע והדרכה ברשות בראיון ליומן הצהריים ברשת ב' (28.11.16) על הקושי הראייתי בהוכחת השימוש בסם האונס והמלצה כיצד לצמצם את הפגיעה מהסם.

לשמיעת הראיון המלא לחץ כאן

------

במהלך תוכנית ספורט המשודרת בתחנת הרדיו 103fm נשמע השדרן רון קופמן מעודד נהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול. לאור האמור פנה מנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול למנכ"ל 103fm בבקשה להשעות את השדרן.

לכתבה בנושא שפורסמה באתר וואלה (13.11.16) לחץ כאן 

-----

עו"ד איתן גורני, מנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, בתוכניתו של גבי גזית ב 103 (10.11.16). לאחר הבחירות בארה"ב ואישור לגליזציה בשתי מדינות נוספות בארה"ב, ראיון בנושא הלגליזציה בישראל והסכנות הטמונות בשימוש במריחואנה.

לשמיעת הראיון המלא לחץ כאן

-----

במבצע משותף שערכו משטרת ישראל, הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול ומשרד הבריאות נעצרו במהלך סופ"ש 250 איש (ביניהם גם קטינים) בחשד שמכרו סמי פיצוציות ואלכוהול לקטינים.

לכתבה בנושא שפורסמה במגפון (4.9.16) לחץ כאן 

-----

אורית שטרנברג, ראש אגף הדרכה ומידע בראיון למאקו (23.8.16) על "פרויקט חופים" המציע לבני הנוער אוזן קשבת. במסגרת הפרויקט מוקמים מתמחים מוגנים לבני הנוער באזורי הבילוי והקמפינג ברחבי הארץ. 

לקריאת הכתבה

-----

סוניה חיזי, יועצת באגף קשרי החוץ ברשות,בראיון לערוץ 7 (24.4.16), וועידת האו"ם בנושא המאבק הבינלאומי בנגע הסמים ועל האירוע המיוחד שערכה ישראל בשיתוף ארגון הבריאות העולמי ומועצת אירופה במסגרתו הוצגו דרכי הטיפול במתבגרים בארץ.

לשמיעת הראיון

-----

במסגרת כתבה שפורסמה במעריב (19.3.16) על עלייה בשימוש בסמים בקרב תרמילאים, מציג ד"ר יוסי הראל פיש, המדען הראשי של הרשות, נתון מדאיג, לאחר 20 שנה בהן אחוז השימוש במריחאונה בקרב תלמידי י- יב עמד על כ 6% לאחרונה חלה עליה וכיום מעל ל 10% ציינו כי עישנו.

לקריאת הכתבה

-----

ד"ר וליד חדאד, מנחה לחברה הערבית, בראיון לוואלה (16.2.16) על התמודדות עם בעיית שתיית האלכוהול המופרזת בחברה הערבית.

לקריאת הכתבה

-----

עו"ד אתי כהנא, ראש אגף אכיפה וחקיקה ברשות, בראיון לוואלה (26.1.16) על תופעת "סמי הפיצוציות" ועל החקיקה והאכיפה בתחום.

לקריאת הכתבה

-----

עו"ד איתן גורני, סמנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול: "יש לאפשר למי שזקוק לקנאביס למטרות רפואיות, לקבל אותו מהר ככל הניתן. אסור שההקלה הנדרשת בזמני ההמתנה ובמתן הקנאביס לחולים ולאלו הזקוקים לו מטעמים רפואיים, תהווה בסיס לזליגת החומר למי שלא זקוק לו רפואית. הרשות תומכת בהגדלה מדודה של מספר הרופאים המומחים המוסמכים לאשר בשימוש בקנאביס למטרות רפואיות, אך מתנגדת להצעות לאפשר את מתן האישור לכל רופא משפחה. הצעות שאינן אלא ניסיון לנצל את הצורך הקיים בקנאביס לצרכים רפואיים בכדי להכניס לישראל לגליזציה בדלת האחורית".

לכתבה בנושא הקמפיין של הרשות להקלה במתן רשיונות למריחואנה צרכים רפואיים שהתפרסמה (22.3.15) ב NRG לחץ כאן

----- 

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
הרשות בתקשורת
מן העיתונות
מן התקשורת
טפסים
מכרזים ורכישות
אכיפה וחקיקה
חינוך ומניעה
טיפול ושיקום
לשכת המדען הראשי
אגף הדרכה ומידע ע''ש קרי לידס
פיתוח משאבי אנוש
קהילה
קשרי חוץ ושת''פ בינלאומי
תקשורת
ספרייה ופרסומים
יחידות איתור
שאלות נפוצות
נתוני שימוש בסמים מישראל ומן העולם
מצגות, סרטים ומולטימדיה
בסביבה שלך
קישורים
המשרד לביטחון הפנים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות ללרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956